Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $67129.97
0.67%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3500.16
-0.01%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $30.71
8.40%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $597.3
0.62%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Monero ‘Oxygen Orion’ Adını Verdiği Ağ Güncellemesini Gerçekleştirdi

Yapılan bu güncelleme ile güvenlikte iyileştirmeler sağlayacak.

Clock
Paylaş
Monero ‘Oxygen Orion’ Adını Verdiği Ağ Güncellemesini Gerçekleştirdi

Monero geliştiricileri tarafından ilk olarak Eylül ayında duyurulan ve adı ‘Oxygen Orion’ olan yazılımının yeni bir sürümünü içeren bir ağ güncellemesi yayınladı. Yeni yapılan bu Monero güncellemesinin, kanuni yaptırımların artan incelemeleri ve rakiplerden gelen gelişmelerin ortasında performans, hız ve güvenlikte iyileştirmeler getirdiği bildirildi.

728×90 muhabbit - Monero 'Oxygen Orion' Adını Verdiği Ağ Güncellemesini Gerçekleştirdi300x250 muhabbit - Monero 'Oxygen Orion' Adını Verdiği Ağ Güncellemesini Gerçekleştirdi

İlginizi Çekebilir: Monero ve Lightning’i İzleyebilene 625.000 $ Ödül!

Yapılan bu güncellemenin 30 katılımcının ürünü olarak ortaya çıktığı bildirildi. Güncelleme gizlilik odaklı kripto para biriminin performansının neredeyse tüm yönlerinde önemli bir gelişme vaat ediyor. 

Yeni güncellemenin öne çıkan en önemli özelliği, kompakt, bağlanabilir ve spontane (CLSAG) özelliğidir. Monero tarafından yayımlanan blog’a göre CLSAG, işlem gizliliğini korurken işlem boyutlarını da % 25 oranında azaltacak ve işlem sürelerini % 10 iyileştirecek.

Geliştiriciler yapılan bu güncelleme ile şu açıklamayı yaptı: 

“CLSAG, sıkı güvenlik ile daha küçük ve daha hızlı işlemler sağlar.” 

Yeni güncelleme CLSAG’a ek olarak, özellikle kullanıcı IP adreslerini gizlemekten sorumlu olan Dandelion ağa güvenlik iyileştirmeleri getirmektedir.

Yapılan güncelleme teknik bir ifade ile açıklanacak olursa, Monero güncellemeleri zor çatallardır. Bu nedenle ağ katılımcılarının yazılımlarının güncel olduğundan emin olmalarının zorunlu olduğu dile getirilebilir. Ayrıca Blog’da ayrıca, XMR’lerini bir donanım cüzdanında saklayan kullanıcıların en son aygıt yazılımı ile güncel kalmaları gerekeceği açıklandı. Yapılan bu son güncellemenin, birden fazla cephedeki baskılar nedeniyle kripto para birimi için belirsiz bir görünümün ortasında geldiği bildirildi. 

Güncellemeden Önce Ne Olmuştu?

Hatırlanacağı üzere Eylül ayında, Amerika Birleşik Devletleri Vergi Dairesi (IRS), Monero (XMR) gibi izlenemeyeceği iddia edilen gizlilik paralarını ve Lightning Network üzerinden Bitcoin işlemlerinin izini sürebilen herkese 625.000 $ para ödülü vereceğini açıklamıştı. Çünkü Monero’nun, suç örgütleri arasında Bitcoin gibi daha izlenebilir kripto para birimlerine nazaran daha çok tercih edilen bir kripto para birimi olduğu bilinmektedir.

Bu açıklamaların üzerine Blockchain analitik firması CipherTrace henüz doğrulanmasada, Monero işlemlerini takip edebilecek yeni bir araca sahip olduğunu bildirdi. Ayrıca geliştirmesi bir yıldan fazla süren bu aracın ABD İç Güvenlik Bakanlığı tarafından kullanılacağını duyurmuştu.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar