Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27777.47
1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1646.4
-0.66%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.09
7.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.3
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Multichain’deki Token Hareketleri Hack Şüphesine Neden Oldu

Clock
Paylaş
Multichain’deki Token Hareketleri Hack Şüphesine Neden Oldu

Farklı blockchain ağlarındaki kripto paralar ve NFT’ler arasında köprü kuran Multichain‘in hack saldırısına uğradığından şüpheleniliyor. Henüz konuya dair resmi bir açıklama yapmayan platform, eski adı Anyswap olarak da tanınıyor.

728×90 muhabbit - Multichain'deki Token Hareketleri Hack Şüphesine Neden Oldu300x250 muhabbit - Multichain'deki Token Hareketleri Hack Şüphesine Neden Oldu

Kripto para kullanıcılarının çok sık kullandığı Multichain’de geçtiğimiz mayıs ayında da bazı sorunlar yaşanmıştı. Multichain’in Twitter hesabından yapılan açıklamada, protokolün “öngürülemeyen sonuçlar” nedeniyle bazı sorunlarla karşılaştığı belirtilmişti. Ekip, protokole erişim için CEO’ları Zhaojun’a ulaşamadıklarını ve bu nedenle de protokolün ana sunucularına erişim sağlayamadıklarını söylemişti.

Detaylar İlginizi çekebilir: Multichain Protokolünde Yaşanan Sorunlar Devam Ediyor!

Şu anki iddiaya göre ise Multichain’in Fantom köprüsü saldırıya uğramış olabilir. Multichain tarafından yürütülen köprü sözleşmelerinden yüklü miktarda token çıkışları farkedildi ve yetkililerden TSİ 01:43 itibarıyla henüz konuya ilişkin bir açıklama yapılmadı.

120 milyon doların üzerinde token hareketleri görüldü

Toplamda 120 milyon doları aşan bu beklenmedik token hareketleri, Multichain’in Fantom köprüsünün wBTC, USDC, USDT ve birkaç altcoin ile birlikte neredeyse tüm varlıklarını elinden aldı. Yaşanan bu hareketlilik, kripto Twitter’da potansiyel bir hack’in gerçekleştiği endişelerine yol açtığı gibi eski varlıkların göçü olabileceği yönünde yorumlara da neden oldu.

Ağdaki on-chain hareketleri sıra dışı olarak tanımlayan analistlerin yanı sıra, Fantom Vakfı CEO’su Michael Kong konuyu araştırdıklarını açıkladı. Bazı projeler Multichain’deki bu olağan dışı hareketlilikten etkilenmeyecekleri konusunda topluluklarını bilgilendirdi.

On-chain hareketlerin analizi, toplam 20 milyon doları aşan DAI, LINK ve USDT gibi altcoinlerin Multichain Fantom köprüsünden transfer edildiğini gösterdi. Diğer işlemlerde ise 1.023 wBTC ( yaklaşık 30.9 milyon dolar), 7.214 wETH (yaklaşık 13.6 milyon dolar) ve 57 milyon dolarlık USDC, iki ayrı adrese gönderildi.

Multichain’in Moonriver köprü sözleşmesinde ise 6.8 milyon dolarlık token çıkışı görüldü ve neredeyse tüm wBTC, USDT, USDC ve DAI bu çıkışlara dahil olarak 0x48BeAD olarak belirlenen bir adrese gönderildi. Ayrıca, Multichain’in Dogecoin köprüsüne bağlı bir adres, USDC’de 600.000 dolardan fazla bir çıkış aldı.

Multichain’den beklenen açıklama az önce geldi!

Güncelleme: TSİ 02:27’de beklenen açıklama geldi. Açıklamaya göre; ”Multichain MPC adresindeki kilitli varlıklar anormal bir şekilde bilinmeyen bir adrese taşındı. Ekip ne olduğundan emin değil ve şu anda araştırıyor. Tüm kullanıcıların Multichain hizmetlerinin kullanımını askıya almaları ve Multichain ile ilgili tüm sözleşme onaylarını iptal etmeleri önerilir.” ifadeleri kullanıldı.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar