Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $64328.27
-0.59%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3508.73
0.23%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.36
-4.63%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $583.7
-0.34%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

SEC, WisdomTree’nin Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Bitcoin borsa yatırım fonunu reddetti!

Clock
Paylaş
SEC, WisdomTree’nin Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti!

Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), WisdomTree’nin Bitcoin ETF listeleme önerisini reddetti. 

728×90 muhabbit - SEC, WisdomTree'nin Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti!300x250 muhabbit - SEC, WisdomTree'nin Spot Bitcoin ETF Başvurusunu Reddetti!

SEC, açıklamasında ETF başvurularında belirli kriterlerin karşılanması gerektiği konusuna özellikle vurgu yapıyor. Son ertelemenin nedeni olarak ise şirketin, “hileli ve manipülatif eylemler ve uygulamaları önlemek için tasarlanmış” kriterini yerine getirmemesini gösterdi.

Çünkü SEC, bir spot ürünün onaylanabilmesi için ürünün işlem gördüğü piyasanın manipülasyona açık olmaması ve yatırımcıları endişelendirmemesi gerektiğini belirtiyor. Düzenleyici kurum bunu yatırımcıları ve kamu yararını korumak için yaptığını özellikle dile getiriyor.

İlginizi çekebilir: SEC (Securities and Exchange Commission) Nedir?

Bilindiği üzere bir yatırım aracı olarak kullanılan ETF, yatırımcıların kripto para birimini herhangi bir aracı kurumdan satın almak zorunda kalmadan Bitcoin sahibi olmasını sağlayan bir sistemdir. Bu konuda daha fazla bilgi almak isterseniz “ETF Nedir?” başlıklı makalemizi incelebilirsiniz.

SEC, şu ana kadar herhangi bir spot Bitcoin ETF başvurusunu onaylamış değil. Bugüne kadar dev şirketler tarafından yapılan başvurular, çeşitli nedenler ile sürekli reddedildi. Hatta son olarak 2 ay önce VanEck’in önerdiği Bitcoin ETF’ini de reddetmişti.

Vadeli Bitcoin ETF’inin Kabulü Beklentiyi Artırdı

Her ne kadar spot Bitcoin ETF başvuruları reddedilse de, Başkan Gary Gensler yönetiminde SEC, Bitcoin vadeli ETF’lerinin ticarete başlamasına izin vermişti. Vadeli işlem ETF’i ile spot ETF’in farklı şeyler olduğunu belirtmemiz gerekir. Vadeli ürünler, yatırımcıların Bitcoin gibi yatırım ürünlerinin gelecekteki fiyatına bahis yapan sözleşmelerle bağlantılı hisse satın almalarını sağlar. 

Hatırlanacağı üzere Bitcoin vadeli ETF’lerinin kabulü ilk zamanlarda oldukça coşkuyla karşılandı. Örneğin ProShares’in Bitcoin Strategy ETF’i yakın zaman önce New York Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem görmeye başladığında hacim rekoru kırılmıştı.

Şimdi ise bu beklenti spot Bitcoin ETF’i için de geçerli durumda. Yatırımcıların, düzenleyici kurumdan gelecek olan olumlu bir kararın Bitcoin fiyatını yukarıya taşıyacağı konusundaki beklentileri devam ediyor.

Son olarak halihazırda Valkyrie, First Trust & Skybridge, Fidelity, 21 Shares ve ARK, Global X, Bitwise ve Grayscale gibi şirketlerin Bitcoin ETF başvuruları bulunuyor. SEC’in ise bu başvurular hakkında vereceği karar ise şimdiden merak konusu olmuş durumda.

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar