BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Tech Mahindra’nın Tercihi IBM!

Tech Mahinda, IBM’in teknolojisinden yararlanarak medya sektörüne farklı bir yaklaşım sunacak.

Yayın:

-

Hint menşeli çok endüstrili Mahindra Group’un IT dalı Tech Mahindra, medya ve eğlence sektörü için blockchain tabanlı yeni bir dijital sözleşme ve hak bildirgesini tanıttı.

IBM’in açık kaynak kodlu Hyperledger Fabric protokolünden yararlanarak geliştirilen sistem, yapımcıların ve içerik üreticilerinin gelirlerini, telif ödemelerini ve dijital boyutta haklarının verimli bir şekilde izlenmesine yardımcı olmayı amaçlıyor.

Tech Mahindra bu sistemi, “Blockchain Based Contracts and Right Management System” (bCRMS) olarak adlandırıyor. Tech Mahindra, geliştirdiği bu platformu dijital korsanlığı önlemek adına çok önemli bir araç olarak tanımını yaptı.

9 Temmuz tarihinde yapılan açıklamada, Tech Mahindra’nın blockchain ve siber güvenlik sorumlusu Rajesh Dhuddu, medya ve eğlence endüstrisinin, çevrimiçi korsanlık sebepleri ile kaybettiği gelirin kabaca 50 milyar$’a kadar yükseldiğini söyledi.

Dhuddu, bCRMS teknolojisi ile “Gelirleri artırmayı, sözleşmeleri güçlendirmeyi, hak ihlallerini azaltmayı ve müşterilerimizin içerik tüketim deneyimini yeniden tanımlamaya odaklanmış durumdayız.” dedi.

Dhuddu, bu iddia ettiği güvenlik artırımlarının nasıl gerçekleşeceği hakkında kısa bir açıklama yaptı. Dhuddu konu hakkında; “Üretilen çevrimiçi içeriğin orijinalliğini, güvenilirliğini, kullanım şeklini, ve yasadışı bir şekilde indirilmesini gerçek zamanlı izleyebilecek güvenli bir platform geliştirdik” dedi.

Ayrıca verilen bilgilere göre Platform, içerik üreticilerine yapılan ödemeler için otomatik bir ödeme talimatı da içerecek.

Geleneksel yayınlar ve üst düzey hizmet sağlayıcıları da dahil olmak üzere yeni sistemin tüm kullanıcıları, Tech Mahindra aracılığı ile IBM’in bulut ekosistemine erişim sağlayabilecek.

BCRMS’in geliştirilmesi, IT devinin müşterilerine dijital stratejiler konusunda yardımcı olmak için sunduğu TechMNxt çözümünün bir parçası olarak nitelendiriliyor.

Tech Mahindra Blockchain Teknolojisine Yatırım Yapıyor

Bu yılın başlarında Tech Mahindra, sınır ötesi işlemler yapabilmek amacı ile R3’ün blockchain tabanlı Marco Polo Network’ünü kullanmaya başladı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şirket, Güney Hindistan’daki Telegana hükümeti ile birlikte ortaklaşa bir blockchain hızlandırıcı programı başlattı.

Geçtiğimiz sene şirket, Amerikalı DLT teknoloji şirketi Adjoint ile birlikte bir iş birliği yaptı. İş birliğinin asıl amacı, blockchain tabanlı finansal yönetim ve sigorta çözümleriydi.

Sizce Tech Mahinda, bu adımı ile beraber amaçladığı planları uygulamakta başarılı olabilecek mi?

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Rusya Bankası’na Göre CBDC Kriptodan Daha Verimli Olacak!

Rus Hükümeti CBDC’lerin kriptodan daha iyi olduğunu düşünüyor.

Yayın:

-

rusyada bitcoin engellendi

29 Ekim tarihinde Rusya Federasyonu Merkez Bankası hukuk departmanı başkanı Alexey Guznov, Merkez Bankası’nın gelecek yıl pilot testlere tabi tutmayı hedeflediği CBDC birimleri, kripto para birimlerinin yarattığı bazı sorunlara cevap olabileceğini söyledi.

Guznov Kitlesel kullanım, anonimlik ve dolaşım hızı nedeniyle, kripto para birimlerinin ulusal ödeme sistemleri için bir zorluk ve ulusal finans sistemlerinin istikrarına bir tehdit haline geldiğini belirtti. Ayrıca Guznov, kripto para birimlerini terörizm, uyuşturucu kaçakçılığı ve kara para aklama gibi hususlar ile ilişkilendirdi.

Guznov, Merkez Bankası’nın kripto işlem hacminin ya kısıtlamalar ile ya da dolaşımlarını yasaklayarak yüksek düzeyde düzenlenmesi gerektiğine inanmasının sebebinin bu durumlar olduğunu söyledi.

Başkan, kripto para birimlerinin popülaritesini yeni yeni ortaya çıkan bir tehdit olarak kabul ediyor. Kripto para birimleri, gelenekse finans kurumlarının ve bankacılığın üstünde olan kürsele bir sistem. Ve genel olarak bu küresel ekonomi, ulus devletlerinin kontrolünün dışında. Bu nedenle devletler, kripto ekonomisini kontrol edemedikleri için bunu kritik bir sorun olarak görüyorlar.

Kripto para birimlerinin yarattığı zorluklara yanıt olarak önerilen bir çözüm olarak Guznov, şu anda ülkelerin bir merkez bankası dijital para birimi (CBDC) başlatma olasılığına baktıklarını öne sürdü. Bunu, Rusya Merkez Bankası’nın gördüğü ve konuyla ilgili olarak şu anda çok tartışılan bir rapor yayınlandığını ve uygulanabilir bir alternatif olarak gördüğünü söyledi. Merkez Bankası’nın görüşmeleri bittiğinde, Rusya’da kripto para birimlerinin yasaklanıp yasaklanmayacağı da belli olacak.

Ancak Guznov, ulusal bir dijital para biriminin vatandaşların kripto para birimi kullanma ihtiyacını etkin bir şekilde ortadan kaldıracağına inanıyor. Ayrıca başkan, CBDC’lerin kripto para birimlerine önemli bir alternatif olabileceğini söylüyor.

Rusya CBDC Başlatmayı Düşünüyor!

Rusya Merkez Bankası sürekli olarak kripto para birimi düzenlemelerinden bahsetmekte. Rus hükümet sistemi, Merkez bankası kripto para biriminin ciddi anlamda eleştirisini yapıyordu ve ülke çapında kripto para birimlerinin düzenlemelerini desteklemeye başladı.

Geçtiğimiz sene, Rusya Merkez Bakası bir CBDC başlatma planlarının olmadığını söylemişti. Ancak Rusya fikrini değiştirmiş gibi görünüyor. Şimdilerde Rusya, CBDC ihraç etme fikrini destekliyor.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Blockchain İle Ev Kiralama Dönemi Başlıyor!

Platform, kripto para birimi ile ödemelere izin verecek.

Yayın:

-

Japon ticaret ve yatırım şirketi Sumitomo, blockchain teknolojisi kullanılarak yapılacak olan ev kiralamaları için teknoloji destekli bir akıllı emlak platformu oluşturmak üzere Japon kripto para birimi tabanlı bir borsa olan bitFlyer ile işbirliği  yapıyor.

Sumitomo, hem mülk sahipleri hem de kiracılar için ev kiralama prosedürlerini kolaylaştırmak için kiralama yönetimi arayüzünü dijitalleştirmeyi planlıyor.

2021 yılının Mart ayına kadar başlatılması hedeflenen blockchain ev kiralama sistemi, şimdiden müşterileri çekmeye başladı. Yapılan açıklamada, yeni çıkacak olan hizmeti kullanmak için ön başvuruda bulunan 25 firmanın olduğu bildirildi. Başvuru yapan firmalar arasında gayrimenkul sigortası devi Mitsui Sumitomo Insurance ve Japonya genelinde doğal gaz sağlayıcısı Tokyo Gas yer alıyor. 

Blockchain akıllı sözleşme teknolojisi birçok özelliği ile birlikte gelecek. Bunlar, olası kiracıların kripto para birimi kullanarak kira sözleşmelerini sonuçlandırma, kamu hizmeti, gaz ve elektrik gibi faturaların ödenmesini içermektedir.

Firmaların ayrıca blockchain çözümü aracılığıyla yangın veya hırsızlık gibi mülk sigortaları satın almayı teklif ederek yeni çıkacak olan sistemi geliştirdikleri söyleniyor. BitFlyer, platformun amacının, zaman alıcı ve karmaşık olan geleneksel dokümantasyon prosedürlerinden farklı olarak, basitleştirilmiş prosedürlerle mülk işlemlerini ve kiralamalarını kolaylaştırmak ve hızlı süreçler sağlamak olduğunu belirtti.

Şirket ayrıca, bu yeni projeye katılan firmaların sayısının artmasına yer açmak için çaba sarf edildiğini de sözlerine ekledi.

Son olarak yapılan bir açıklamada platformun çoklu kullanıcı özelliği ile, sisteme kayıtlı kullanıcı bilgilerinin blockchain tabanlı web üzerinden kontrol edilerek platform aracılığıyla verilerin güncellenebileceği bildirildi. 

Ortaya çıkacak olan bu yeni sistem, emlak arenası için blok zincirinde yeni bir kilometre taşı olarak kabul ediliyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.