Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $59516.56
2.92%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3174.52
1.73%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $25.91
0.00%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $533.9
0.02%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NE OLDU

Thodex’te Neler Oldu? Thodex Dosyası

Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex’te neler oldu?

Clock
Paylaş
Thodex’te Neler Oldu? Thodex Dosyası

Birkaç gün önce Türkiye gündemini hepten değiştiren bir olay meydana geldi. Kullanıcılar, Türkiye merkezli kripto para borsası Thodex’te sorun yaşadıklarını dile getirmeye başladılar. Kimisi erişim sağlayamıyordu, kimisi para çekme işlemini gerçekleştiremiyordu. İki gün boyunca devam eden “işlem yapamama” sorunu borsa tarafından “bakım çalışması” şeklinde açıklanmıştı.

728×90 muhabbit - Thodex'te Neler Oldu? Thodex Dosyası300x250 muhabbit - Thodex'te Neler Oldu? Thodex Dosyası

Thodex’ten “Ortaklık” Açıklaması

Tarihler 21 Nisan 2021’i gösterdiğinde Thodex’e erişim sağlayamayan kullanıcıların sayısı bir anda artış gösterdi. Sosyal medya platformlarında seslerini duyurmaya çalışan yatırımcılar endişeyle erişilememe sorununun açıklamasını beklerken, Thodex tarafından bir duyuru yapıldı.

“Sizlere daha iyi hizmet verebilmek adına gelen ortaklık teklifini olumlu değerlendirme kararı alınmıştır. Bu sürecin tamamlanabilmesi için işlemlerin durdurulup devir sürecinin tamamlanması gerekmektedir. Süreç ise yaklaşık 4-5 iş günü sürecektir. Bu süre zarfında kullanıcılarımıza düzenli olarak bilgilendirme sağlanacaktır.”

Thodex

Ancak bu açıklamanın ardından Thodex kullanıcılarından şikayetler gelmeye devam ediyordu. Kripto para dünyasında yatırımcı kişiliğiyle tanınan Avukat Oğuz Evren Kılıç, Thodex kullanıcılarından oluşan müvekkillerinin Thodex ismiyle tanınan kripto para borsasının sahibi şirketi (borsanın önceki ismi de Koineks’ti) Koineks A.Ş. hakkında suç duyurusunda bulunulduğunu açıkladı.

Yurt Dışına Çıkış

Avukat, suç duyurusuyla birlikte yurt dışına çıkış yasağı ve şirket hesaplarına el koyma talebi de yapıldığını beyan etmişti. Ancak bunun için geç kalındığını da kendisi ifade etti. Çünkü Thodex’in kurucu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, 20 Nisan 2021 günü saat 17:57’de İstanbul Havalimanı’nda görüntülenmişti.

CEO’nun “kaçışına” ve olası bir “vurguna” ihtimal vermeyen bir kitle olsa dahi ilerleyen saatlerde onlar da umutlarını yavaş yavaş kaybettiler.

CEO Faruk Fatih Özer öncelikle sosyal medya platformu Twitter üzerindeki hesabını sildi. Sonrasında da Instagram hesabındaki tüm paylaşımları kaldırdı.

Ardından tüm ana akım medya kuruluşlarında “Thodex CEO’sunun 2 milyar dolar ile Tayland’a kaçtığı, Tosuncuk sonrası Türkiye’nin en büyük dolandırıcılığının gerçekleştiği” iddiaları yer almaya başladı.

Baskın ve Soruşturma Süreci

Tarihler 22 Nisan 2021’i gösterdiğinde, İstanbul Emniyet Müdürlüğü ile birlikte Siber Suçla Mücadele Şube Müdürlüğü’nün Thodex’in Kadıköy’deki merkezine baskın yaptığı açıklandı. Baskında Siber Suçla Mücadele Ekipleri tarafından birçok elektronik cihaza el konulduğu ve incelemelerin devam edeceği bilgisi verildi.

Ardından İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Thodex’in kurucu ve CEO’su Faruk Fatih Özer hakkında soruşturma başlattığını duyurdu.

Thodex CEO’sunun Mektubu

Hakkındaki tüm iddiaların asılsız olduğunu savunan Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer, Thodex’in sitesinden ve Twitter hesabından imzalı bir açıklama yaptı. Açıklamada hiçbir kullanıcının mağdur olmayacağı belirtilerek “birkaç gün içinde döneceğim” mesajı verilmişti.

Thodex1 893x600 - Thodex'te Neler Oldu? Thodex Dosyası

31 Milyon Liraya El Konuldu!

CEO’nun açıklamasının hemen ardından Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK), 21 Nisan itibarıyla Thodex’in Türkiye’deki tüm finansal kuruluşlarda bulunan hesaplarının bloke edildiğini açıkladı.

23 Nisan 2021 tarihinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, kripto para borsası Thodex’in kurucu ve CEO’su Faruk Fatih Özer’in Türkiye’deki banka hesaplarında bulunan 31 milyon lirasına el konulduğunu açıkladı.

Kırmızı Bülten Talebi

22 Nisan 2021 tarihinde Thodex CEO’su Faruk Fatih Özer’in 20 Nisan 2021 Salı günü saat 19:50’de İstanbul Havalimanı’ndan çıkan uçakla ülkeyi terk ettiği teyit edildi. Uçağın varış yeri ise Arnavutluk’un başkenti Tiran’dı.

Tarihler 23 Nisan 2021 tarihini gösterdiğinde Emniyet Müdürlüğü, Thodex ile ilgili olduğu düşünülen 78 şüphelinin gözaltına alınmasına karar verildiğini açıkladı.

Ayrıca kırmızı bülten talebiyle CEO’nun Arnavutluk’ta geçici olarak tutuklanarak Türkiye’ye iade edilmesi için Başsavcılıktan temin edilen belgeler, Adalet Bakanlığı tarafından yapılan tercümenin sonunda Dışişleri ve İçişleri bakanlıklarına gönderildi.

Başsavcılık Açıklama Yaptı

Tarihler 24 Nisan 2021’i gösterdiğinde İstanbul Anadolu Başsavcılığı açıklama yaptı. Savcılık açıklamasında, Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi üzerine İstanbul Anadolu 4. Sulh Ceza Hakimliği’nin 2021/2680 sayılı kararıyla, şüpheli F.F.Ö. hakkında tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkartıldığını ve şahsın uluslararası düzeyde (kırmızı bültenle) aranıp yakalanmasını sağlamak amacıyla gerekli adli girişimlerin yapıldığını belirtti.

Vurgun Tutarı 2 Milyar Dolar Değil 150 Milyon Dolar!

Aslının borsa hacminden çıktığı düşünülen 2 milyar dolar şeklindeki tutarın doğruluğu araştırıldı. Günler süren araştırmanın sonucunda tutarın 150 milyon dolar olduğu hesaplandı.

thodex Blockchain analizi muhabbit 1001x600 - Thodex'te Neler Oldu? Thodex Dosyası
Thodex Olayı Blockchain Analizi

Thodex dosyasında şu ana dek meydana gelen gelişmeler ile yapılan kronolojik sıralama:

Thodex Cizelge Muhabbit dolu - Thodex'te Neler Oldu? Thodex Dosyası
Thodex Dosyası Kronolojik Sıralama

Thodex’in CEO’su Fatih Özer, Mağdurların Şikayeti Çekmesi Üzerine Zararlarını Karşılıyor!

2022 yılının Mart ayına gelindiğinde müşteki avukatlarından biri olan Sinan Keskin, Thodex’in avukatlarıyla irtibata geçti. Thodex’in avukatları, avukat Sinan Keskin’le irtibata geçmek ve uzlaşmaya gitmek istediklerini söyledi.

Uzlaşma sonucu Fatih Özer, mağdurların şikayetlerini çekmeleri şartıyla, mağduriyetlerinin giderileceği şeklinde bir ifadede bulundu.

Avukat Sinan Keskin konu ile ilgili şunları söyledi:

Gelen uzlaşma talebine istinaden müvekkillerimizin hak ve menfaatleri gereğince görüşmeleri yaptık. Aynı zamanda müvekkillerimizden bu uzlaşmaya onay verdiklerine dair yazılı ve sözlü taahhüt aldık. Buna istinaden 10 Mart 2022 Perşembe günü müvekkillerimizin banka hesabına zarar edilen miktarı yatırıldı.

Thodex Fonları Binance’te!

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, Thodex şüphelilerin, fonlarını Binance’e yolladıklarını tespit ettiklerini ifade etti.

Savcılık, Thodex CEO’su Fatih Özer’in de aralarında bulunduğu 10 Thodex yöneticisinin farklı miktarlardaki kripto paraları Binance’e yolladığı tespit ettiğini açıkladı. Bununla birlikte Savcılık, iddianamenin tamamlandığını ve Binance’e fonlara el konulması ile alakalı yazı yazıldığını da ekledi.

Thodex dosyası, gelişmeler geldikçe güncellenecektir.

Gelişmelerden ve son dakikalardan haberdar olmak, kripto para dünyasında aktif bir yer edinmek istiyorsanız Telegram kanalımıza bekliyoruz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar