BİZİ TAKİP EDİN

BLOCKCHAIN

Yeni Oracle Sağlayıcısı API3, Chainlink’e Rakip Mi Oluyor?

Şirket Chainlink’in pazar payını azaltmayı hedefliyor.

Yayın:

-

Yeni bir oracle sağlayıcısı olan API3, Placeholder liderliğindeki 3 milyon dolarlık başlangıç yatırım fonu turunu başarı ile tamamladığını duyurdu. Şirket gerçekleştireceği uygulamalar ve çözümler ile Chainlink’in pazar payını azaltmayı hedefliyor.

Şirket ayrıca Placeholder liderliğinde Pantera Capital , Accomplice , CoinFund , Digital Currency Group ve Hashed’den destek aldı.

Şirket yaptığı açıklamada, hâlihazırdaki piyasada Chainlink‘in hakimiyetine rağmen, oracle sorununun çözülmekten çok uzak olduğunu söylüyor. Ayrıca gerçek dünya verilerini merkezi olmayan uygulamalara getirmenin en iyi yolu konusunda hala çok sayıda eksiklik olduğunu dile getiriyor.

Oracle’lar, blockchain tabanlı uygulamalar için harici veri sağlayıcılarıdır. Bunun yanında genellikle herhangi bir blok zincirinde kolayca bulunandan daha fazla bilgi işlemeye ihtiyaç duyarlar. Bu uygulamaların çoğu kodu akıllı sözleşmeler yoluyla otomatik olarak yürütüldüğünden, harici verilerin güvenilir olması ve manipülasyona karşı dirençli olması hayati önem taşımaktadır.

Konu ile ilgili olarak Placeholder kurucusu Chris Burniske şu açıklamayı yaptı:

“API3 ekibi ve topluluğu, oracle problemini ve potansiyel çözümlerini anlamalarında örnek teşkil edecekler. API3’ün gelecekte çok çeşitli kripto sistemleri için önemli bir bilgi otoritesi olmaya hazır olduğunu düşünüyoruz.”

API3 Farkı

Chainlink gibi ağlarda, birçok farklı kullanıcı, bir değişim veya veri analizi ajansı (API3 tarafından birinci taraf sağlayıcılar olarak adlandırılır) gibi orijinal kaynaktan varlık fiyatlarını ve diğer verileri toplayan düğümler çalıştırır. Bu kullanıcılar, verilerin çoğaltılması için ücret alırlar, ancak bu durum işlemi yaparken ağın veri fiyatını ve karmaşıklığını artırır. 

Ancak, mevcut bulut API sağlayıcılarını kullanan API3, doğrudan birinci taraf veri kaynaklarından toplu veriler sağlayarak aracıları ortadan kaldırmayı ve maliyetleri düşürmeyi hedefliyor.

API3 açıklamasında, borsalar ve kredi raporlama ajansları gibi birinci taraf veri sağlayıcılarının, API hizmetlerini barındıran aynı bulut barındırma platformunda çalışan uygulamalar olan “Airnodes” çalıştırmasına izin vereceğini söylüyor. Airnodes, birinci taraf sağlayıcılardan veri ileten açık kaynaklı yazılımlardır. Airnode kodu, paydaşların API3 çerçevesinin yönetişimi ve bakımı için sorumluluğu paylaştığı merkezi olmayan bir otonom organizasyon (DAO) tarafından oluşturulacak ve korunacaktır.

Sonuç olarak kripto alanının etrafındaki yüksek profilli yatırımcılar, başlangıçtaki oracle çözümüne fon sağlamaya yardımcı olurken, Chainlink gibi mevcut sağlayıcıların, tercih edilen veri sağlayıcısı olma savaşında yeni bir aşamaya girmiş gibi görünüyor.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Binance ABD Merkezli Kullanıcılarını Uyardı: Fonlarınızı 14 Gün İçinde Çekin!

Fonlarını çekmeyen kullanıcıların hesaplarının kilitleneceği bildirildi.

Yayın:

-

Binance

Ticaret hacmi açısından dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Binance, Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarına borsadan mümkün olan en kısa sürede ayrılmalarını isteyen bir süre verdi. Binance, ABD’deki müşterilerine kripto para borsasından paralarını çekmek için yalnızca 14 (on dört) günleri olduğunu belirten e-posta gönderdi.

Popüler kripto borsası, borsanın ticaret platformuna erişimlerini engellemek için Amerika Birleşik Devletleri merkezli kullanıcılarını baskı altına alma çabalarını artırıyor. Bu kapsamda Binance, kripto para borsasında Amerika Birleşik Devletleri kullanıcısı olarak tanımlanan müşterilerine kesin uyarıda bulunmaya başladı.  

Kullanıcılara gönderilen e-posta’da, işlem platformundaki aktif hesaplarını kapatmak için artık 14 günleri olduğunu söyleyen Binance, kullanıcıların bu süre içinde tüm fonlarını çekmeleri gerektiğini iletti. Aksi takdirde, borsa, hesaplarını kilitleyeceğini ve belirtilen süre içinde para çekemezlerse paralarına tekrar erişemeyeceklerini söyledi.

Kullanıcılara gönderilen E-posta’nın içeriğinde ise şu ifadelere yer verildi:

“Sayın kullanıcımız, sürekli olarak mevcut kontrollerimizi düzenli aralıklarla tarıyoruz, kendinizi ABD’li bir kişi olarak tanımlarken Binance’a erişmeye çalıştığınızı fark ettik. Lütfen kullanım şartlarımıza göre ABD’li kişilere hizmet veremeyeceğimizi unutmayın. Hesabınızdaki tüm aktif pozisyonları kapatmak ve tüm paranızı çekmek için 14 gününüz var, aksi takdirde hesabınız kilitlenecektir.”

Binance daha önce ABD müşterilerini borsadan çıkmaları konusunda uyarıda bulunmuştu. Temmuz 2019’da yayınlanan bir duyuru ile Binance, Binance ABD’yi başlatmak için BAM Trading Services Inc. ile ortaklık kurduğunu açıklamıştı. O zamanlar borsa, Amerikalı müşterilere platformun hizmet şartlarını ihlal etmediklerine veya ticarete erişimlerini kaybetme riskiyle karşı karşıya kaldıklarına dair kanıt sunmaları için 90 gün vermişti.

Borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

DeFi Platformlarında Kilitli Tutulan Değer 14 Milyar $’a Ulaştı!

Yükselişe, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatlarının sebep olduğu düşünülüyor.

Yayın:

-

defi tokenleri

Merkezi olmayan finans (DeFi) pazarındaki varlıkların değeri, önde gelen kripto para birimleri, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatı sayesinde şimdiye kadarki en yüksek seviyesine ulaştı. 

DeFi Pulse tarafından açıklanan verilere göre, DeFi protokollerinde kilitlenen varlıkların toplam değeri 14.41 milyar dolar ile tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı. 

DeFi Pulse

Bunun yanında gerçekte, önemli sayıda varlık, özellikle de Ethereum, DeFi pazarını terk etmeye başladı. Bu durum da muhtemelen DeFi’nin değerlenmesinin kripto fiyatındaki mevcut ralli tarafından sürdürüldüğü anlamına geliyor. Bu nedenle, piyasada hâlihazırda devam eden ralli sakinleştiğinde DeFi piyasanın düşüş göstermesi muhtemel görünüyor.

Yukarıda da belirttiğimiz gibi yükselişe, Bitcoin ve Ethereum’un artan fiyatlarının sebep olduğu düşünülüyor. Bilindiği üzere Bitcoin günlerdir 18.000 doların üzerinde işlem görüyor ve Kasım ayından bu yana yaklaşık olarak yüzde 34’lük bir büyüme gerçekleştirdi. Benzer şekilde, Ethereum (ETH) 600 doların üzerine çıktı ve ayın başından bu yana yaklaşık yüzde 54 artış sağlamış oldu.

1 Kasım itibariyle, birkaç platformda kilitli yaklaşık 8,94 milyon ETH bulunuyordu. Ancak şu anda bu platformlarda 6,89 milyon ETH kaldı. Bu da 23 günlük bir süre içinde 2 milyonun üzerinde ETH’nin platformlardan çekildiği anlamına geliyor. Bunun nedenleri arasında ise Ethereum 2.0 stake etmek veya kripto para fiyat artışlarından yararlanıp nakit para çekme isteği gösterilebilir. Ancak DeFi platformlarından yüklü miktarlarda çıkış yapılan kripto paralar arasında en az orana sahip olan kripto para Bitcoin oldu. Çünkü veriler incelendiğinde platformlarda bulunan Bitcoin sayısının çoğunlukla sabit kaldığı görülüyor. 

Uniswap Liderliği Kaptırdı

DeFi platformları arasında yer alan en büyük protokol sıralamasında ilk üç sırayı Maker, WBTC ve Compound alıyor. Merkezi olmayan borsa (DEX), Uniswap bu platformlar arasındaki liderliğini likidite ödül programının sona ermesi nedeniyle şu an için kaybetmiş görünüyor. DEX’in likiditesi diğer rakipler, özellikle de SushiSwap tarafından, TVL tarafından ele geçirildi. Ancak buna rağmen SushiSwap piyasa değeri açısından, listenin dokuzuncu sırasında kendine yer buluyor.

Daha fazla DeFi Haberi için: DeFi Haberleri

Muhabbit DeFi Market Cap için: DeFi Market Cap

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.