BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Black Lives Matter, Coinbase’i CCO’su Jeff Horowitz’den Etti!

Coinbase’in CCO’su Jeff Horowitz, CEO Brian Armstrong’un tavrı yüzünden mi işten ayrılıyor?

Yayın:

-

Black Lives Matter, Coinbase'i CCO'su Jeff Horowitz'den Etti!

25 Mayıs 2020 tarihinde Amerika başta olmak üzere dünyayı etkileyen bir Afro-Amerikan yani “siyahi” hareketi başlamıştı. Minneapolis’te polis şiddetine maruz kalarak hayatını kaybeden George Floyd’un simgesi olduğu bu hareket tüm dünyayı olduğu gibi Coinbase’i de vurmuştu.

Bazı Coinbase çalışanları, şirketin bu harekete uygun bir şekilde çalışmalar yapmasını istediklerini dile getirdi. Ancak CEO Brian Armstrong bu konuda apolitik bir tavır izlemek istediğini açıkladı. Bu açıklama kişisel bir kararın kurumsal ölçekte uygulanmasına neden oldu. Bu da bazı çalışanların durumdan hoşnutsuz tavır almasına yol açtı. Armstrong, durumdan hoşnut olmayan ve şirket tutumuna katılmayanların kıdem tazminatı almalarını söylediğinde olay bambaşka bir hâl aldı.

Şirketin yaklaşık %5’i yani yaklaşık olarak 60 kişi, bu tutuma katılmadıklarını açıklayarak ayrıldı. İki yıldır Coinbase’in CCO’luğunu yapan Jeff Horowitz de ayrılanlardan biri. Horowitz’in ayrılık sebebinin Black Lives Matter hareketi olup olmadığı henüz net değil. Ancak CCO’ya yakın kaynaklar sebebin bu olabileceğine yönelik açıklamalarda bulundu.

Horowitz, Coinbase’den önce bir BNY Mellon şirketi olan ve aynı zamanda en büyük aracılık gözetim sağlayıcılarından biri olan Pershing’de 12 yıl çalışarak uyum ekibine liderlik etmişti. Kariyeri boyunca birçok kurum ve şirkete destekte bulunan Horowitz’in Amerika Birleşik Devletleri’ndeki finansal düzenlemeleri şekillendirme konusunda da ciddi çalışmaları olmuştur.

Bir Coinbase basın sözcüsü yaptığı açıklamada iki yıldır Coinbase’de kara para aklamayı önleme politikalarına rehberlik ederek mevzuata uygunluğu kontrol eden Horowitz’in hizmetleri için minnettar olduklarını ve başarılarının devamını dilediklerini söyledi. Basın sözcüsü yeni CCO arayışında olduklarını ve yeni bir CCO bulana dek görevlerini baş hukuk yetkilisi Paul Grewal’ın üstleneceğini de ekledi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Dijital Yen, Kripto Pazarını Daha Canlı Hale Getirebilir!

Dijital yenin ayak sesleri duyuluyor.

Yayın:

-

Dijital Yen

Bu ayların başında, Japonya Merkez Bankası, 2021’de dijital yen testine başlama planlarını duyurmuştu. O zamandan bu yana, kurumların kalkınma ve işbirliklerine yaklaşımına ilişkin daha fazla ayrıntı, özel sektörün buna hazır olduğuna dair göstergeleri oraya çıkardı. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu durum test aşamasında önemli bir rol oynayacaktır.

Bugün Reuters, Japon finansal hizmetler devi Monex Inc.‘in CEO’sunun, merkez bankasının CBDC’lere karşı daha proaktif duruşunu memnuniyetle karşıladığını belirtti.

CEO Oki Matsumoto, bir CBDC’yi uygulama koyacak herhangi bir hamlenin, Japon ekonomisinin dijitalleşmesi için olumlu olacağını ve ekonomiyi daha verimli hale getireceğini savundu. Ayrıca Matsumoto, banka dışı dijital para sektörü için bir avantajın olduğunu söylüyor:

CBDC’ler, kripto para birimlerinin birlikte çalışabilirliğini önemli ölçüde artıracak. Bu sayede, kripto para piyasası daha canlı hale gelecek.

Matsumoto için, birçok küçük kripto borsa tüccarının banka hesaplarına sahip olmaması, kripto varlıklarını itibari paraya dönüştürmek isteyen tüccarlar için bir sınır ve engel teşkil ediyor. Japonya’da dijital yen ile, daha sorunsuz bir destek potansiyeli bu işlemlerin ardında yatıyor.

Monex Inc, Japon kripto para borsası Coincheck’i, platformun saldırıya uğramasından kısa bir süre sonra, 2018 baharında satın aldı. Yapılan açıklamalara göre, Coincheck saldırısının faturası 500 milyon $’ın üzerinde.

Monex, geçtiğimiz yıl Facebook’un planladığı global stablecoin için yönetişim konsorsiyumu olan Libra Association’a katılmak için başvurarak dijital varlık alanında aktifleşmeye çalışıyor.

Daha fazla CBDC Haberi için: CBDC Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Güney Kore Hükümeti Kripto Vergilerini Erteliyor!

Güney Kore vergileri erteliyor!

Yayın:

-

Güney Kore

Güney Kore Ulusal Meclisi, endüstri kuruluşlarından gelen itirazların ardından kripto para kazançlarına ilişkin yeni gelir vergisi yasalarını ertelemeye hazırlanıyor.

Yerel bir haber ajansı olan DongA’nın 25 Kasım tarihinde yayınladığı bir habere göre, başlangıçta Ekim 2021’den itibaren uygulanacak olan %20’lik vergi, 1 Ocak 2022’ye kadar yürürlülüğe girmeyecek.

Erteleme, dijital para borsalarına yeni vergi altyapısını dahil etmek için gereken değişiklikleri uygulamak adına zaman tanımayı amaçlıyor.

Bildirilenlere göre, kripto para birimleri için yeni vergi yapısı bu yılın Temmuz ayında açıklandı ve yıllık 2.5 milyon won üzerindeki her kazanç için %20’lik bir vergi oranı getirilecek.

Yeni yasanın başlangıçta 1 Ekim 2021’de yürürlülüğe girmesi planlanmıştı. Fakat bu tarih, Kore Blockchain Derneği‘nden gelen şikayetlere yol açtı.

KBD, 30 Eylül 2021’de sona eren mevcut vergi düzenlemeleri ile ertesi gün yürürlülüğe girecek olan yeni rejim arasındaki kısa pencerenin, borsalar için uyum sorunu yaratacağını dile getirdi. KBD, tüm bunları öne sürerek, vergi düzenlemelerinin 1 Ocak 2023 yılına kadar ertelenmesini istedi.

Güney Kore Hükümeti istenen sürenin yerine, yalnızca üç aylık bir ertelemeyi kabul etmesine rağmen, vatandaşların isteklerini dinliyor gibi görünüyor.

Yeni mevzuatın yürürlülüğe girmesinden önce, dijital varlıklar para birimleri olarak görülüyordu ve bu yüzden vergiden muaftı.

Ne dersiniz, ülkemizde böyle bir adım sizce ne zaman atılacak? Türkiye Cumhuriyeti, kripto para birimlerini resmi olarak tanıdığında vatandaşları için ek bir hizmet sunacak mıdır?

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

Daha fazla Bitcoin Haberi için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.