Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $63395.58
-4.29%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3096.65
-4.77%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $35.64
-5.91%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $549.5
-4.72%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

HSBC Bangladeş, İthalat İşlemlerinde Blockchain Kullanıyor!

Bankalar arası blockchain işlemleri devam ediyor!

Clock
Paylaş
HSBC Bangladeş, İthalat İşlemlerinde Blockchain Kullanıyor!

Küresel bankacılık devi HSBC bankasının Bangladeş şubesi, Contour DLT platformunda ülkenin ilk blockchain tabanlı akreditif işlemini gerçekleştirdi.

İşlem, United Group’un Singapur’daki yan kuruluşu United Mymensingh Power’dan 20.000 ton akaryakıt ithalatını tamamlamak için kullanıldı.

728×90 muhabbit - HSBC Bangladeş, İthalat İşlemlerinde Blockchain Kullanıyor!300x250 muhabbit - HSBC Bangladeş, İthalat İşlemlerinde Blockchain Kullanıyor!

HSBC Bangladeş’in CEO’su Md Mahbub ur Rahman, işlem, bankanın “Bangladeşli işletmelerin son teknoloji platformlarını kullanarak sınır ötesi ticareti destekleme” görüşünü sergilediğini belirtti.

İşletmeler ve hükümetler, blockchain teknolojisini kullanarak görevleri yerine getirmede şeffaflığın, güvenliğin ve hızın tadına baktıklarında, uluslararası ticari işlemlerin seyri bu yöne doğru değişecek ve yeni bir çağ başlayacak.

Küresel ödeme hizmeti SWIFT, Bangladeş’in akreditifleri kullanarak yaptığı ticaretin 2020’nin ilk yarısında 34 milyar $’dan fazla olduğunu tahmin etti.

Bildiğiniz gibi blockchain teknolojisi kullanılarak, işlemleri gerçekleştirmek için harcanan süre beş ila on günden 24 saatin altına indirildi.

United Group’un genel müdürü Moinuddin Hasan Rahsi şunları söyledi:

Akaryakıt akreditifleri, her saniyenin önemli olduğu gibi son derece zaman duyarlıdır. Blockchain teknolojisi ile zamanı verimli olarak kullanacağız ve daha fazla verimlilik ile beraber daha iyi maliyet yönetimi sağlayacağız

Contour, finansal kurumları ve kurumsal varlıkları “merkezi olmayan ticaret finansmanı ağında” birbirine bağlayan, R3’ün Corda blockchainini kullanarak oluşturulmuş bir platformdur.

Contour, HSBC, ING, Citi, Bangkok Bank, BNP Paribas, Standar Chartered, SEB, CTBC dahil olmak üzere sekiz finans kuruluşuna aittir. Platformu geliştirilmesi 2017 yılının ortalarında başladı ve ertesi yıl kapalı beta sürümüne geçti.

17 ülkeyi kapsayan 80 farklı kuruluş, Contour’u 2020’ni başında ticari beta lansmanına kadar test etti. Beta süreci ise yaklaşık bir ay önce bitti.

Contour ayrıca Malezya ile Çin arasında 176.000 demir cevheri ticaretini gerçekleştirmek için kullanıldı ve Filipin merkezli Asia Development Bank, Vietnam ve Tayland arasındaki ilk sınır ötesi blockchain akreditif işlemini gerçekleştirmek için platformu kullanmaya karar verdi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar