Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $65730
-1.32%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3539.21
-1.36%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $28.5
-5.22%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $603.7
-0.95%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

İtalyan Dijital Ödeme Firmaları Birleşiyor!

İtalya’da iki ödeme firması güçlerini birleştirdi!

Clock
Paylaş
İtalyan Dijital Ödeme Firmaları Birleşiyor!

İtalya’nın en büyük ödeme şirketi Nexi, rakibi SIA ile 15 milyar euroluk piyasa değerine sahip bir dijital ödeme devi yaratmak için bir anlaşma yaptı. Yeni kuruluşun %70’e varan iç pazar payına sahip olacağı tahmin edilmekte.

Reuters’ın 5 Ekim tarihli bir haberine göre, anlaşma, Nexi’ye yeni birleşen şirketin %70’lik kontrolünü verecek. SIA’nın özsermaye değeri ise 4,6 milyar euro olacak. Nexi’nin özel sermaye sahipleri Advent, Bain Capital ve Clessidra, yeni oluşturulan Fintech grubunun %23’üne sahip olacak.

728×90 muhabbit - İtalyan Dijital Ödeme Firmaları Birleşiyor!300x250 muhabbit - İtalyan Dijital Ödeme Firmaları Birleşiyor!

Anlaşmanın sonuçlanmasının ardından Financial Times, birleşmeyi “Avrupa’nın en büyük Fintech gruplarından birinin” potansiyel oluşumunun habercisi olarak nitelendirmişti.

Nexi, İtalya’da blockchain destekli Bankalararası bir sistem için büyük bir pilot çalışmada yer almıştı. Bu pilot çalışması neticesinde şirket İtalyan pazarına odaklanırken, SIA denizaşırı gelirin üçte birini elinde tuttu. Hem Nexi hem de SIA Milano merkezli bir şirket fakat görüşmelerin, yönetim şartları ve değerlendirmeler konusundaki kararsızlık dolayısıyla 18 aydan fazla sürdüğü belirtiliyor.

Nexi CEO’su Paolo Bertoluzzo, resmi bir açıklama yaparak “Birleşmenin Avrupa’da büyük bir İtalyan PayTech şirketi oluşturacağını” ve “İtalya’da ve uluslararası pazarda giderek artan bir şekilde liderlik rolü üstleneceğini ve ayrıca güçlü ölçeklendirme sistemine ve yeteneklere sahip olacağını” söyledi.

Avrupa’da Yükselen Dijital Ödemeler

Reuters, Corona virüs salgınının, şimdiye kadar diğer Avrupa ülkelerini nakitten uzaklaştırken aynı şekilde İtalya’nın da dijital ödemelerde artış yaşadığını belirtti.

Betoluzzo’nun Genel Müdür olacağı yeni kuruluşta, yaklaşık 2 milyon tüccar ve 120 milyon kart olacak.

Birleşme müzakerelerinde, Bank of America, Mediobanca ve HSBC, Nexi’ye danışmanlık ederken, JPMorgan ve Rothschild SIA’nın yanındaydı.

Bu yılın başlarında bildirildiği üzere, dijital ödeme sektöründeki birlik gün geçtikçe güçleniyor. Şubat ayında Fransız Fintech şirketi Ingenico ve Worldline birleşerek dünyanın en büyük dördüncü ödeme şirketini oluşturdu.

Bu durum ile birlikte, blockchain endüstrisi de birlik ve satın almalardan payını almış durumda. Ağustos ayında Consensys, JPMorgan’ın Ethereum blockchaini Quorum’u satın aldı. Binance, CoinMarketCap ve Hint borsası WazirX’i satın alırken, ABD borsası Coinbase’de benzer satın alımlar yaptı.

Daha fazla Fintech haberleri için: Fintech Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar