BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

Jihan Wu, Bitmain’deki Ünvanını Geri Kazandı!

Jihan Wu, arzusuna ulaştı!

Yayın:

-

Jihan Wu

14 Eylül’de Bitmain’in ticari sicil kaydında yapılan bir güncellemeye göre, Jihan Wu’nun Bitmain’in işletme birimi Beijing Bitmain Technology’nin yasal temsilcisi ve yöneticisi olduğunu gösteriyor.

Geçen Ekim ayında, e-posta yoluyla Jihan Wu tarafından tuzak kurulan, diğer kurucu ortak Micree Zhan, firmanın yöneticisi olmaya devam ediyor. Ancak artık Bitmain’in Çin’deki yasal temsilcisi olarak tanınmıyor. Bu olayların neticesinde Zhan, madencilik devi adına hareket etmek için geniş yetkilere sahip olmayacak.

Wu tarafından 15 Eylül’de şirketin WeChat hesabından bir duyuru yayınlandı. Wu, artık Bitmain’in yasal temsilcisi ve İcra Direktörü olduğunu ve ayrıca şirketin yönetim rolündeki Zhan’a olan düşüncelerinin değişmediğini vurguladı.

Bitmain’de Neler Olmuştu?

Bitmain’in kurucu ortakları arasındaki çekişme, Wu’nun sürpriz bir hareketle Zhan’ı devre dışı bıraktığı Ekim 2019’da başladı. Wu, toplu e-posta yoluyla, personele o zamanki CEO olan Zhan’dan komut almayı bırakmalarını söyledi ve Zhan’ın toplantılarına katılırlarsa onları işten çıkarmak ile tehdit etti.

Wu, kendi kripto para birimi projesi olan Matrixport’a odaklanmak için Bitmain CEO’su rolünden ayrıldığında, bütün medya çalkalanmıştı.

Zhan ayrıca bu yaptığı harekete cevap olarak, Bitmain’in ana şirketine dava açtı. Mart 2020’de, Çin’in Changle bölge mahkemesi, Zhan’ın sahibi olduğu şirket Fuijan Zhanhua’nın, Bitmain’de sahip olduğu hisselerinin %36’sının dondurulması için bir karar verdi.

Ancak 27 Nisan 2020’de Bitmain, Zhan’ın açtığı davaya cevap olarak, Zhan’ın şirkette böyle bir hisseye sahip olduğuna dair herhangi bir kanıt olmadığını iddia etti ve bu iddiayı yasal bir karar için temelsiz bir hale getirdi.

Elde ettiğimiz bilgilere göre, mahkeme kararı ile kurucu ortak Zhan’ın şirketin yöneticisi olarak atamaya çalışmasının ardından, Pekin’de bir hükümet ofisinde fiziksel bir kavga çıkmış.

İkili, 2013’te Bitmain’i kurduğundan kısa bir süre sonra, her ikisini de milyarder yapan bir olay yaşadılar. Ancak iki kurucu ortak, şirketin geleceği konusunda aynı fikirde olmayı başaramadı. Wu görevi devraldığında, Zhan’ın yapay zeka projeleri de dahi olmak üzere henüz kar etmemiş birçok girişimini geri almaya özen gösterdi.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Rusya, Binance’in İnternet Sitesini Yasakladı!

Rusya, Binance’in internet sitelerini kara listeye aldı.

Yayın:

-

Rusya Binance yasak

Rusya kripto para dünyasına olan ilgisini göstermeye devam ediyor. Dün (24.09.2020) Maliye Bakanlığı tarafından kripto para gelirlerine yönelik bir vergilendirme sistemi hazırladığı duyurulmuştu. Görünüşe bakılırsa Rusya, kripto para dünyasında yaptırımlarına devam edecek.

Rusya’nın radarına bu kez kripto para borsası Binance takıldı. Şu anda küresel borsanın internet sitelerine ülke çapında bir yasak getirildi. Ülkenin telekom düzenleyicisi olarak da geçen Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Federal Servisi Roskomnadzor tarafından Binance’in internet sitelerinin, yasaklanmış siteler/platformlar listesinde yani kara listede yer aldığı duyuruldu. Duyuruya göre yasaklanma sebebi lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerinin alım satımı ile alakalı bilgilerin yer alması ve bu verilerin dağıtılması.

Roskomnadzor’un resmî sitesinde kara listeye alınan siteler mevcut. Binance’in URL’si de mevzu bahis sitede mevcut. Ancak domaini kara listeye alınsa dahi Rus Binance kullanıcıları internet sitesine VPN ve benzeri araçlar olmadan da erişebiliyor. Kara listeye alınmasına rağmen Binance’in internet sitelerine erişim “sınırlı değil” kategorisinde yer alıyor.

Aslında 2020 yılı Haziran ayının başında kara listeye alındığı belirtilen internet sitesi için Binance yetkililerine hiçbir ihtar verilmemiş. Yani 24 Eylül tarihine kadar kara listede olduklarından haberleri yoktu. Dün yani 24 Eylül tarihinde Roskomnadzor’un Telegram üzerinden kendilerine durumu bildirdiklerini ileten Binance Rusya yetkilileri konu hakkında konuştu.

“Bildirimi almadan önce emniyet güçlerinden, devlet hizmetlerinden veyahut mahkemeye sunulan iddialardan haberdar edilmemiştik. Tavsiyelerini almak için hukuk müşavirlerimizle görüştük. Tüm Rus kullanıcılarımıza hizmetlerimizde kesinti olmayacağı ve fonlarının güvende olduğunu güvencesini vermek istiyoruz.”

Bınance rusya yetkilisi

Bildirim ilk geldiğinde çoğu Rus yatırımcı yaklaşmakta olan Binance banka kartı projesi yani Binance Card dolayısıyla böyle bir kararın verildiğine inanıyordu. Ancak tarihlere bakıldığında Binance, Binance Card’ın Rusya’da piyasaya sürüleceği yönündeki planlarını Eylül ayında açıklamıştı. Ancak kara listeye alınma tarihi 2 Haziran 2020. Yani kara listeye alınma kararının Binance Card ile bir alakası olduğu düşünülemez.

Daha fazla borsa haberi için: Kripto Para Borsa Haberleri
Daha fazla Rusya haberi için; Rusya Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Tek Seferde 2316 WBTC Üretildi! Yüzde 13000 Artış!

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Yayın:

-

wrapped bitcoin wbtc

Wrapped Bitcoin (WBTC) arzı artmaya devam ediyor.

Yeni veriler Wrapped Bitcoin tarafındaki talebin azalmadığını tam aksine ciddi bir talep patlaması yaşandığını gösteriyor.

Wrapped Bitcoin tarafındaki büyüme ile birlikte Ethereum üzerindeki Bitcoin arzı da önemli derecede artmış durumda.

Dün Gerçekleşti

Perşembe günü Three Arrow Capital tarafından gerçekleştirilen devasa işlem ile birlikte WBTC arzında önemli bir değişiklik yaşandı. BitGo aracılığı ile gerçekleştirilen yeni işlem ile birlikte şirket tamı tamına 2,316 BTC’yi kilitleyerek WBTC aldı.

Singapur merkezli bir şirket olan Three Arrow Capital, an itibarıyla WBTC arzının yüzde 3’üne sahip durumda.

Paylaşılan son verilere göre WBTC arzı 84,000’e ulaşmış durumda. Buna karşılık 84,000 BTC de kilitli durumda. Bildiğiniz üzere Ethereum üzerindeki Bitcoin çözümü WBTC bire bir Bitcoin ile desteklenmekte.

Bir Hafta Önce de Alameda Research Gerçekleştirdi

Bir hafta önce de benzer bir adım Alameda Research tarafından gelmişti.

Tamı tamına 1,999 WBTC talebinde bulunan Alameda Research, WBTC arzının büyük kısmını oluşturan şirketler arasında bulunuyor.

2020 yılı itibarıyla birçok kez WBTC mint eden şirket toğluluğun dikkatini çekmeyi başarmıştı. WBTC tarihinde yaşanan en büyük 10 talebin 8 tanesi de direkt olarak bu şirket tarafından oluşturulmuştu.

1,499 WBTC ile 4’üncü sırada bulunan Coinlist’in yanında, son işlemi gerçekleştiren Three Arrow Capital zirveye oturmuş görünüyor.

Ocak’tan Beri Yüzde 13000 Arttı

Dune Analytics verilerine göre yılbaşından bugüne yüzde 13000’den fazla artış yaşayan WBTC arzı tüm gözleri üzerine toplamayı başarmış durumda.

Dune Analytics tarafından yayınlanan verilere göre Ocak ayında 600’den az olan WBTC adedi an itibarıyla 84,000 ‘den fazla.

DeFi ve Bitcoin

DeFi uygulamalarının popülerleşmesi ile birlikte Ethereum üzerindeki aktivitelerde büyük bir artış yaşanmıştı. Fakat Bitcoin bu aktiviteninin tam anlamıyla bir parçası olamıyordu. WBTC ve benzeri çözümler de tam anlamıyla bu noktada işlevselleşiyor.

DeFi uygulamalarında Bitcoin ile işlem yapmak isteyen kullanıcıların sayısında yaşanan artış ile birlikte WBTC ve benzer çözümler de talep patlaması yaşamış durumda. Bu noktada uzmanlar oldukça uzun zamandır Bitcoin ve DeFi ekosisteminin birlikte daha güçlü olacağını ve Bitcoin likiditesinin DeFi uygulamalarına entegre edilmesi ile birlikte DeFi’ın çok daha hızlı bir şekilde büyüyebileceğinin altı çiziliyordu.

Son dönemde atılan bu adımlar da uzmanların haklı çıkarmış görünüyor.

Diğer DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.