Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $26613.84
-1.60%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1591.56
-1.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $8.85
-1.99%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $211.1
-1.31%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Kripto Para Dostu Banka Paranızı Mı Engelledi?

Banka hesapları kilitlenen kişi şikayetleri şaşırtıcı derecede yaygındır. Temel olarak, kripto para ticareti veya kripto ile ilgili işletmelerde engellenme eğilimindeyseniz ve özelliğinizi ‘kripto kişi’ olarak kabul eden bir banka kullanırsanız, hesabınızın engellenmesi veya dondurulması riski daha yüksek olur.

Clock
Paylaş
Kripto Para Dostu Banka Paranızı Mı Engelledi?

Er ya da geç, banka hesabınızdan paranızı çekersiniz ancak bu herhangi birimizin başına gelebilecek bir şeydir ve hatta Bitwala, Revolut ve diğer kripto dostu “bankalarla” bile bu durum söz konusu olabilir.

728×90 muhabbit - Kripto Para Dostu Banka Paranızı Mı Engelledi?300x250 muhabbit - Kripto Para Dostu Banka Paranızı Mı Engelledi?

Soru : Böyle bir banka hesabınızı dondurur veya engellerse ne yapmalısınız?

Avukatlara göre, hesabınızı tekrar açmanızı sağlayacak herhangi bir yasal yöntem yok.

coinsssss - Kripto Para Dostu Banka Paranızı Mı Engelledi?

Yine de, en azından KYC (müşterinizi tanıyın) veya AML (kara para aklama karşıtı) çekler yapmak için hesabınızı dondurduklarını varsayıp bankanızla mümkün olduğunca yeterli miktarda iletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya çalışabilirsiniz. .En kötü senaryo da, her zaman sizin ve bankanın bulunduğu ülkenin mali işlerine başvurabilirsiniz.

Umutsuz Müşteriler

Banka hesapları engellenen müşteri şikayetleri ilginç bir şekilde fazladır. Temel olarak, kripto para ticareti veya kripto ile ilgili işletmelerde engellenme eğilimindeyseniz ve özelliğinizi ‘kripto kişi’ olarak kabul eden bir banka kullanırsanız, hesabınızın engellenmesi veya dondurulması riski daha yüksek olur.

Örneğin, Alman bankası (SolarisBank) hesapları sağlayan Berlin merkezli kripto para birimi Bitwala, Reddit’te hesap engelleme nedeniyle eleştiriliyor. İşte Reddit kullanıcısı “pibyk” birkaç ay önce Bitwala altında ki Reddit’e şöyle yazdı:

“Herhangi parayı hesaba yatırmadan önce hesabım geçerli bir nedenden ötürü bloke edildiği için kendimi biraz şanslı görüyorum. Bu yüzden geri kazanılacak bir şey yok ve parayı geri almak için de uğraşma derdi yok. Aldığım mesaj anlamsızdı ve müşteri hizmetleri makul bir sürede yanıt veremedi. Bence bu eylem ciddi bir güven ihlali oluşturuyor, bu yüzden artık böyle güvenilir olmayan bir hizmetle ilgilenmiyorum. “

Bu tür bir sorun sadece Bitwala’ya da özgü değildir. Bir başka ‘kripto dostu’ banka – İngiltere merkezli Revolut – da bir dizi Reddit şikayeti aldı. İşte bunlardan biri:

“Tüm param revolut hesabımda kilitli, bir şişe su bile alamıyorum çünkü nakit param yok ve bu gerizekalılar beni sebepsiz yere görmezden geliyor. Lütfen onlarla temasa geçmeme yardım et, ben baya umutsuzum.”

‘En hızlı ve en ucuz strateji ’

“Yasal olarak, bir müşteri hesabı bankaları tarafından dondurulursa ne yapabilir?” sorusunun yanıtı belirli yasal işlemlerde, bu sorunun hayal kırıklığı yaratan yanıtı, hiçbir şeydir.

Howard Kennedy’deki blockchain ve kripto para birimi konusunda uzmanlaşmış bir avukat olan James Kaufmann, “Açıkçası, herhangi bir cevap vermek duruma göre değişir. Bankanın ve müşterinin bulunduğu duruma bağlıdır ama genel bir bağlamda gördüğüm kadarıyla, bir banka bir hesabı bloke ederse, başka AML / KYC kontrolleri yapmanın uygun olduğunu düşünürse (ve fon ve servetin kaynağının dikkate alınması gereken şeyler olduğunu aklınızda bulundurun burada), müşterinin bankayı bu fonları serbest bırakmaya zorlamak için yasal işlemlere başvurarak etkili ve makul bir şekilde başarabileceği çok az şey var. ”

Yine de Kaufmann, müşterilerin mümkün olan her yerde bankalarıyla bağlantı kurma ve hesabı tekrar çevrimiçi duruma getirmek için onlarla işbirliği yapma konusunda pratik davranmalarını tavsiye ediyor.

“Benim tecrübelerime göre, yapılabilecek en iyi şey ilgili bankayla dostane ve etkili bir iletişim kurmak ve süreci mümkün olan en kısa sürede sonuçlandırmalarına yardımcı olmak için onlarla iş birliği yapmak olur. Bu genellikle en hızlı, en ucuz ve en etkili stratejidir. Hukuki işlem zaman alıcı, maliyetli, verilen emek yoğun olacaktır ve banka makul bir şekilde , uygun bir prosedür izlemeden kasıtlı olarak reddetmeyi kabul etmedikçe, başarı olasılığı düşüktür. “

Banka kasti olarak fon bırakmayı reddederse ne olur ?

Ancak evet, bankanın kasten fon bırakmayı reddettiğini ve bunu yapmak için yasal bir dayanağı olmadığını varsayarsak yasal işlem çok uygun olabilir. Felix Shipkevich bir avukat olarak, “Kripto para borsası düzenlenmişse, fonlarını çekemeyen müşteriler derhal hesaplarının yazılı olduğu regülatöre başvurmalıdır” diyor. Bankaların da düzenlenmiş olduğu göz önüne alındığında, bankanız paranızı çekmenizi engelliyorsa aynı şey geçerlidir.

Ancak Shipkevich; şirket düzenlenmezse, “o zaman kolluk kuvvetleriyle temasa geçmenin bir sonraki en iyi eylem olması gerektiğini de ekliyor. Ne yazık ki, hukuki davalar, özellikle de yargılamaların yargılanması ve uygulanmasının zorlayıcı olması durumunda başarılı olmayabilir. “

Söylemeye gerek yok ancak düzenlemesiz bir banka ile başa çıkmak asla iyi bir fikir değildir, bu nedenle çoğu insanın kendilerini böyle bir durumda bulması pek olası değildir. Yine de, bankanızın sürekli olarak yararsız olduğu durumlarda, ilgili finansal düzenleyici ile iletişime geçmek ve tavsiye istemek, genellikle iyi bir fikirdir ve sonunda hesabınız donmuş olsa bile, bankaları değiştirmek de iyi bir fikir olabilir. Bu arada, hiperbitcoinizasyonun beklenenden daha erken ulaşacağını ve paranızı kontrol edebilen tüm aracıları kaldıracağını umalım.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar