BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

Neutrino Protocol Nedir?

Neutrino Protocol ile ilgili öğrenmek istedikleriniz burada!

Yayın:

-

Neutrino

Neutrino Protokolü, WAVES tokeni ile teminatlandırılmış, ulusal para birimi veya emtia gibi belirli bir gerçek dünya varlığına bağlı stablecoinlerin oluşturulmasına izin veren, algoritmik, fiyatı sabit bir kripto para birimi protokolüdür.

Bu durumun bir örnek verecek olursak, Neutrino USD (USDN), Neutrino Protokolü ile oluşturulan algoritmik bir stablecoindir.

Stake İşlemleri

Bu stablecoin, USD tarafından desteklenmekte ve staking özelliğine sahip. Firmanın açıklamalarına göre, USDN stake etmek isteyen müşteriler, yıllık %8 ila %15 oranında bir faiz geliri elde edecekler.

An itibarıyla Waves.Exchange, KuCoin, MXC, Hotbit ve Mycontainer borsaları üzerinde staking işlemleri yapılabiliyor. Ethereum blockchaini üzerinde staking yapmak isteyen kullanıcıların yapması gereken tek şey ise, cüzdanlarında USDN bulundurmak. Böylece, ERC-20 USDN otomatik bir şekilde staking işlemine başlayacaktır.

Rezervlerin İstikrarını Sağlamak

Ayrıca Neutrino System Base Token, Neutrino akıllı sözleşmesindeki rezervlerin istikrarını sağlayan ve protokol yönetişimi için kullanılan bir tokendir.

Bu protokol, varlıkların çeşitli blockchain ağlarında erişilebilir olmasını amaçlamaktadır. Şu anda USN ve NSBT tokenları, Waves.Exchange tarafından başlatılan ağ geçidi aracılığı ile Ethereum ekosisteminde mevcut.

2020’nun sonunda firma, blockchainler arası bir Oracle olan Gravity’den yararlanarak tam olarak blockchainler arası varlıklara erişim sağlayabilecek.

Neutrino Protokolü, RIDE programlama dilinde yazılmış ve Waves Protokolü blockchainine yerleştirilmiş beş etkileşimli akıllı sözleşmeden oluşan bir set ile temsil ediliyor. Ayrıca Waves Explorer sayesinde, Waves Blockchain üzerinde gezinti yapabilirsiniz.

Genel olarak, Neutrino sistemleri içinde akıllı sözleşmelerle birbirine bağlanan beş tür zincir içi ve zincir dışı varlık vardır:

Kullanıcılar: Waves hesabı olan herhangi biri. (Genellikle kullanıcılar bu hesapları, Waves Keeper ve Waves Signer uzantıları ile yönetir.)

Fiyat Oracle’ları: Birkaç kripto borsasından aktarılan piyasa fiyat bilgisidir.

Pacemaker Oracle’ları: İşlemleri tetikleyen ve karmaşık hesaplamaları yapan bir Waves hesabıdır. Bu hesap genellikle bir bot olarak çalışır. Pacemaker Oracle, Ride dilinin Turing ile alakası olmamasından dolayı ve sistemin çalışması için gerekli bir varlıktır.

Waves Full Node: Leased Proof of Stake ilkesine göre çalışan, eşler arası blockchain ağı içinde bir Waves Node’u. Neutrino dAppleri için blok ödülleri biriktirir ve dağıtır.

Acil Durum Oracle’ları: Akıllı sözleşme altyapısına karşı kötü niyetli bir saldırı durumunda protokolün işlemlerini durdurmak için özel ayrıcalıklara sahip, büyük Neutrino sahipleri tarafından seçilen üç hesaptır.

Neutrino Protocol’ün Vizyonu

Neutrino Protocol, DeFi sektörünün önümüzdeki senelerde önemli bir trend haline geleceğine inanıyor. Hem gelişmiş bankacılık hem de IT altyapısı olmayan gelişmekte olan piyasalar için DeFi ve blockchain teknoloji ciddi anlamda bir nimet. DeFi ayrıca, daha fazla küreselleşme konusunda ve dijital varlıklar ile insanlar arasındaki ekonomik ilişkilerin artan karmaşasından yararlanacaktır.

Neutrino Protocol, 2020 yılı için açık kaynaklı projesinin geliştirilmesi için potansiyel seçeneklerin bir incelemesine başlamış durumda. Çekirdek geliştirici ekibin yanı sıra, topluluktaki bazı geliştiricileri projeye katmaya ve işbirliği yapmalarına teşvikte bulunuyorlar.

Bu protokol hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Coinzo’nun Sponsorluğuyla Strat-Cast’in Konuğu Meliha Okur!

Coinzo sponsorluğunda yayınlanan Strat-Cast’in 16. bölümünün konuğu ekonomist, gazeteci ünlü isim Meliha Okur oluyor.

Yayın:

-

coinzo stratcast meliha okur

Türk lirası ile rahatlıkla işlem yapabileceğiniz kripto para borsası Coinzo, Türk kripto para dünyasının önemli isimlerinden Stratrade‘in podcast’lerine sponsor oluyor. Sponsorluk sayesinde finans dünyasının önemli isimlerinden ekonomist ve gazeteci Meliha Okur ile podcast yapma şansı buluyor.

19 Kasım tarihinde yapılan podcast’in başlığı ise Küresel Kriz ve Yeni Düzen oluyor. Yılların tecrübesi Meliha Okur’un Corona virüsü pandemisi nedeniyle sarsılan küresel ekonominin durumuyla alakalı görüşleri, Türkiye ile alakalı görüşleri yayına damga vurdu.

2019’da Zaten Kara Bulutlar Vardı Ekonominin Başında!

Stratrade: Bir ekonomist olarak yıllar boyu birçok ekonomik krize şahit oldunuz. Sizce içinde bulunduğumuz küresel krizin diğerlerinden farkı nedir? Bu daha mı içinden çıkılmaz hâlde bir kriz veya bununla ilgili gelecekte neleri öngörüyorsunuz?

Meliha Okur: Gerçekten dünya, küresel ekonomi çok zor bir süreçten geçiyor ama bu duruma birden salgınla girmedik tabii ki. 2000’li yılların başından dünya yeni milenyuma girerken yepyeni bir paradigma ile girdi yeni yüzyıla. Çevre bunun en önemli bölümüydü artı enerji yani toprak su dediğimiz gıda, tarım en önemli bölümdü. Bir çeşit iklim değişikliğinin dünya üzerinde getirdiği olumsuz etkilerle birlikte küreselleşmenin tam gaz sürdüğü bir dönemde, herkesin toprağına suyuna sahip çıkabileceği bir dönemdi. Gelişmekte olan bizim gibi marketlere ve gelişmiş marketlere bakıldığında, aslında İkiz Kule’lerin yıkılması ile birlikte milenyum yeni yüzyılın sinyalini verdi.

2008-2010 krizi ki küresel kriz, sıradan bir kriz değildi. Küresel ekonomilerin neden sıkıntıya girdiğini gösteren en önemli krizlerden biridir, çünkü; globalleşme sermaye dolaşımını serbest bırakmıştır, emek dolaşımına izin vermemiştir. Böyle bir süreçte para dünyada tur atarken, 90’dan itibaren finans kapital güçlendikçe güçlenerek türev piyasaları yaratmıştır. Türev piyasaların merkez bankaları kanalıyla sürdürdükleri saadet zinciri 2008 krizini yaratmıştır. 2010 toparlanma dönemidir ama toparlanma olamamıştır. 2019’da aslında küresel ekonominin tepesinde kara bulutlar eserken 2020’nin başlangıcında salgına yakalandı dünya. Salgın artı küresel ekonomideki kırılganlıklar birleşince krizin boyutları çok çok derinleşmiştir.

Türkiye’nin en yüksek hacimli kripto para platformlarından biri olan Coinzo sponsorluğunda gerçekleştirilen 60 dakikalık yayının tümüne Spotify üzerinden bu linkle ulaşabilirsiniz.

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet 16-23 Kasım 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 16-23 Kasım 2020 haftasıyla karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet 16-23 Kasım 2020

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, geçtiğimiz haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet 16-23 Kasım 2020 haftasıyla karşınızdayız!

16-23 Kasım 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Çok Ses Getiren Olayları

Bitcoin’in benimsenmesi sürüyor! Brave Paypal’ın tarayıcısına reklam verdiğini açıkladı. Brave cephesinden alınan tek güzel haber bu değildi. 20 milyonluk kullanıcı kitlesiyle Brave, Google Chrome’un pazar payına göz dikmiş durumda!

Grayscale Bitcoin alımlarına hız kesmeksizin devam ediyor. Rezervindeki toplam Bitcoin sayısı yarım milyonu geçti!

Kripto para borsası OKEx’ten sonunda beklenen açıklama geldi. OKEx’in kurucusu Star Xu’nun “yardım ettiği” soruşturma, ilerleme kaydetmiş olmalı ki özellikle Çin’de yakında salıverileceğine dair bir söylenti yayıldı. Ardından CEO Jay Hao’nun kurucu ile konuştuğu ve para çekme işlemlerine yakın zamanda devam edileceği duyuruldu.

Geçtiğimiz hafta ne yazık ki DeFi projeleri için pek de iç açıcı geçmedi. İki DeFi projesi üst üste darbeler aldılar.

Kanada’da kripto kart kullanımı için büyük adım atıldı. Crypto.com, güzel haberi duyurdu.

Venezuela’da bir garip çalışmalar sürüyor! Maduro hükümetinin ambargosunu kırmak amacıyla yapılan çalışmalar meyvesini vermek üzere.

Waves için hareketli bir haftaydı. Yeni çözümleriyle Blockchain teknolojisine önemli katkılar sağlayan Waves, haftayı bomba gibi bitirdi.

Bitcoin benimsenmesi tüm hızıyla devam ederken Game of Thrones’un Arya Stark rolüyle tanınan oyuncusu Maisie Williams, sosyal medya platformu Twitter üzerinde neredeyse 1 milyon insanın oy verdiği bir anket yaptı.

Çin, kripto para madenciliği konusundaki liderliği kaptırabilir! Ülkede yaşanan problemler madencileri zor duruma düşürüyor.

Geçtiğimiz Haftanın İlk 3 Kripto Parası;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

16-23 Kasım 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
16-23 Kasım 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

16-23 Kasım 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
16-23 Kasım 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

16-23 Kasım 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri
16-23 Kasım 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet 16-23 Kasım 2020 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

Daha önceki özet yazılarımız için; Haftalık Muhabbit Özet

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.