Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $27778.48
1.30%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $1648.78
-0.55%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $10.16
7.51%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $213.5
0.00%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

Stablecoin’ler ve Kripto Paralar Finansal İstikrara Tehdit mi?

Clock
Paylaş
Stablecoin’ler ve Kripto Paralar Finansal İstikrara Tehdit mi?

Bank for International Settlements (BIS) tarafından yapılan bir ankete göre, kripto para ve stablecoin’lerin yaygın bir şekilde kullanılması finansal istikrar için bir tehdit oluşturabilir.

Ankette kripto varlıklar ve özellikle stablecoin’lerin, ödeme aracı olarak yaygın bir şekilde kullanıldığı durumlarda finansal istikrara zarar verebileceği öngörülüyor. Bu nedenle, CPMI, IOSCO, FSB ve BCBS gibi kuruluşlar stablecoin’ler ve genel olarak kripto varlık faaliyetleri ve piyasaları için güncellenmiş ya da yeni yönergeler ve standartlar yayınlıyor. Bu gibi önlemler, finansal sisteme olan riskleri kontrol altına almak ve düzenleyici yaklaşımları güçlendirmek amacıyla alınıyor.

728×90 muhabbit - Stablecoin'ler ve Kripto Paralar Finansal İstikrara Tehdit mi?300x250 muhabbit - Stablecoin'ler ve Kripto Paralar Finansal İstikrara Tehdit mi?

BIS’nin yaptığı araştırmaya göre, küresel olarak tüm merkez bankalarının neredeyse dörtte biri perakende CBDC’lerin bir pilot uygulamasını yürütüyor. Önümüzdeki 10 yıl içinde ise iki düzineyi aşkın devlet destekli dijital para birimi olan CBDC’nin piyasaya sürülmesi bekleniyor.

Bu ülkelerin yanı sıra onlarca diğer ülkenin daha bu alana giriş yapacağı bekleniyor. 10 yılın sonunda, gelişmekte olan ve gelişmiş ekonomilerde, perakende işlemleri kolaylaştırmak amacıyla tasarlanan 15 tüketici odaklı perakende CBDC ve dokuz toptan CBDC’nin dünya genelinde piyasaya sürülmesi hedefleniyor.

Kripto para endüstrisinde yaşanan olumsuzluklara rağmen CBDC’lere ilgi artıyor

Rapora göre; merkez bankalarının %60’ı stablecoin’lerin ve diğer kripto varlıkların yayılması için CBDC çalışmalarını hızlandırdı. Ancak, son bir yılda yaşanan olumsuz kripto haberlerine rağmen tüm merkez bankalarının %93’ü yine de CBDC’leri araştırıyor. Fakat bu bankaların bazıları dijital para birimi çıkarma niyetlerinin yakın gelecekte olmadığını da belirtiyor. ABD ise henüz kararını vermeyen ülkeler arasında yer alıyor.

CBDC’ler, bir ülkenin veya uluslararası ekonomik bölgenin para biriminin dijital formudur ve ülkelerin merkez bankaları tarafından basılır. Stablecoin’lere benzer olan CBDC’ler, değerlerini fiat para birimine sabitleyen kripto para birimleridir. Nijerya, Jamaika, Bahamalar ve Doğu Karayipler gibi bazı ülkelerde CBDC’ler kullanıma sunulmuştur.

Sosyal medya hesaplarımızdan bize katılabilir, son blockchain gelişmelerinden anlık ve hızlı haberdar olabilirsiniz: https://linktr.ee/muhabbitcom

Daha Fazla Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Daha fazla Blockchain Haberleri için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar