Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43399.24
-1.45%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2373.62
4.64%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.94
-0.04%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $235.7
0.94%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

NEDİR

Synthetix (SNX) Nedir?

Synthetix, Ethereum üzerinde olan merkeziyetsiz bir sentetik varlık protokolüdür.

Clock
Paylaş
Synthetix (SNX) Nedir?

Synthetix, Ethereum üzerinde olan merkeziyetsiz bir sentetik varlık protokolüdür. Synthetix Network Token ise platformun ERC-20 tabanlı yerel bir kripto varlığıdır.

2019 Aralık ayında Synthetix Network Token adıyla piyasaya sürülen SNX, kısa bir süre içinde en büyük DeFi projelerinden birisi oldu. DeFi Pulse verilerine göre DeFi projeleri arasında 13. sırada yer alan Synthetix, 1,46 Milyar $’lık kilitli değeri bünyesinde barındırıyor.

728×90 muhabbit - Synthetix (SNX) Nedir?300x250 muhabbit - Synthetix (SNX) Nedir?
Ekran Resmi 2021 07 30 15.39.11 739x600 - Synthetix (SNX) Nedir?
DeFi Pulse Verisi

Synthetix Exchange’de geleneksel borsalarda işlem gören hisse senetleri, fiat para birimleri ve kripto para birimleri “Synths” adıyla sentetik hale getirilmiştir. Bu sentetik varlıklar, sözleşmede kilitlendiğinde sentetik varlıklar (Synth’ler), Synthetix Network Token (SNX) tarafından teminatlandırılır. Bu teminat yöntemiyle birlikte de kullanıcılar akıllı sözleşmelerle direkt olarak Synth’ler arasında dönüşüm gerçekleştirilmesini sağlar. Bu yöntem, DEX’lerin sıklıkla karşılaştığı likidite sorununa da alternatif bir çözüm olmuştur. Ayrıca, kullanıcılar SNX tokenını ellerinde bulundurmadan Synthetix Exchange üzerinde işlem yapabilme şansına sahiptir.

Synthetix Kurucuları Kimlerdir?

Synthetix, 2017 yılında Kain Warwick tarafından Havven adı altında olarak tasarlandı. Yaklaşık bir yıl sonra da Synthetix olarak yeniden markalaştırıldı.

Kain Warwick, Synthetix kurucusu ve aynı zamanda Pouncer’ın kurucusudur. Proje öncesi birkaç kripto para birimi projesinde çalışmıştır.

Peter McKean, Synthetix’te CEO olarak görev almaktadır ve daha önce ICL Fujitsu’da programcı olarak çalışmıştır.

Jordan Momtazi, Synthetix’te COO olarak görev almaktadır.

Justin J. Moses ise Synthetix’te CTO olarak görev almaktadır ve aynı zamanda da Pouncer’ın kurucu ortağıdır.

Synthetix Network Token’ı (SNX) Farklı Kılan Özellikler Nelerdir?

Bir DeFi projesi olan Snythetix Network Token (SNX), geleneksel finans sistemlerinden farklı olarak merkeziyetsiz bir şekilde çalışan bir platformdur. Bu protokol, kullanıcılara dayanak varlık tutmayı zorunda kılmadan temel varlıkları “Synth” adı altında sentetikleştirir.

Platform, Oracles adı verilen akıllı sözleşme fiyat dağıtım protokollerini kullanır. Bu protokolle birlikte kullanıcılar platformda likidite sorunu olmadan sentetikleştirilmiş varlıklarıyla işlem yapar. SNX “token”ları, platformda sentetikleştirilen varlıklar için teminat olarak kullanılır.

Geleneksel finans sistemlerinde yer alan hisse senetleri, fiat para birimleri, değerli varlıklar (madenler, metaller) gibi varlıklar Synthetix Exhange’de Synth (sentetik) adıyla “token”ize edilmiş ve kripto para birimleriyle işlem yapılabilir hale gelir. Bu sentetik hale getirilen varlıklar da SNX ile teminatlandırılır. Ayrıca, platform kullanıcıların SNX “token”larını stake edebilecekleri ve Synthetix Exhange’de bu işlem ücretlerinin belirli bir yüzdesiyle ödüllendirildikleri bir havuza sahip.

Synthetix Exchange’de tüm işlemler ERC-20 ağı üzerinde gerçekleştirilir ve merkeziyetsiz olması nedeniyle de varlıklar güvence altına alınır.

SNX Staking

SNX staking şu anda %31.33 APY getirisi sunmakta. Platformda, SNX ödüllerinin APY’sinin hesaplanması için bir önceki dönemde verilen SNX ödülleri APY’si ile sUSD ödüllerinin APY’si birleştiriliyor. Platform SNX ödülleri için %23.57 APY ve sUSD ödülleri için de %7.76 APY sunmakta.

Ekran Resmi 2021 07 30 15.37.18 1200x229 - Synthetix (SNX) Nedir?
SNX Staking

Synthetix’te Sentetikleştirilen En Değerli 3 Varlık

Platform üzerinde varlıklarınızı sentetikleştirmek için birden çok seçeneğiniz olsa da sETH, sUSD ve sEUR en fazla sentetikleştirilen varlıklar olarak öne çıkıyor. En çok sentetikleştirilen varlık olan sETH 254,589,191 Milyon $ piyasa değeriyle ilk sırada yer alırken, sUSD 215,058,330 Milyon $ değeriyle ikinci sırada ve sEUR 129,811,648 Milyon $ değeriyle de üçüncü sırada yer alıyor.

Ekran Resmi 2021 07 30 15.37.49 1200x393 - Synthetix (SNX) Nedir?
En değerli üç Snyths

SNX Token ve Fiyat Değişimi

CoinMarketCap verilerine göre SNX “token”ının toplam arzı 215,258,834 SNX iken dolaşımdaki arz ise 114,841,533.01 SNX ile öne çıkmış durumda. Stats.synthetix verilerine göre de SNX piyasa değeri 2,1 Milyar $ iken, toplam stake edilen STX değeri ise 992,7 Milyon $ olarak platformda yer alıyor.

Tradingview verilerine göre yaklaşık 29 $ değeriyle tüm zamanların en yüksek değerine ulaşan SNX, bu yazı yazıldığı anda 9,20 $ seviyelerinde borsalarda işlem görüyor. SNX token son 24 saat içinde 125 milyon $’lık işlem hacmine sahip durumda.

Ekran Resmi 2021 07 30 14.59.44 942x600 - Synthetix (SNX) Nedir?
SNX Fiyat Grafiği

Synthetix Network Token (SNX) Nereden Alınır?

Synthetix Network Token (SNX) almak isteyen yatırımcılar bu işlemi merkezi ve merkezsiz birçok borsa üzerinden gerçekleştirebilir.

Huobi, OKEx, FTX, Binance, Coinbase, Gate, Bitfinex, Uniswap, SushiSwap, Kwenta.io gibi borsalardan yatırımcılar SNX satın alabilir ve ticaret yapabilir.

Ayrıca, yerel borsa olan BTCTürk’te de yatırımcılar SNX ticareti yapabilir.

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

Telegram kanalımıza katılın.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar