Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $57108.97
7.16%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $3240.27
2.89%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $38.94
0.39%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $395.6
-0.65%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BITCOIN

Twitter ve Facebook’un Sorunlarını Blockchain Çözebilir!

Twitter ve Facebook’ün geleceği blockchain’de mi?

Clock
Paylaş
Twitter ve Facebook’un Sorunlarını Blockchain Çözebilir!

Bu sözler, Aragon’un kurucu ortağı Luis Cuende’ye ait. Cuende, şirketinin geliştirmekte olduğu merkezi olmayan teknolojinin Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında mükemmel bir kullanım alanı bulacağını söyledi.

Binance BannerBinance Banner

Son aylarda, küresel sosyal medya platformları tarafından kullanılan içerik moderasyonu uygulamaları her kesim tarafından eleştirildi. Özgürlükçü seçmenleri siyasi sansürler için eleştirirken, liberaller, saldırgan ve hassas içeriği filtrelemek için yetenince çaba harcanmadığını iddia ediyor. Bu noktaya kadar, dün FBI, Michigan valisi Gretchen Whitmer’ı kaçırma planı dolayısıyla altı kişiyi göz altına aldı. Bu 6 kişinin eylemlerini Facebook üzerinde bir grup aracılığı ile planladıkları iddia edilmekte.

Jack Dorsey, daha önce Twitter için blockchain teknolojisinin çığır açan bir durum olacağını söylemişti.

Aragon, merkezi olmayan kuruluşlar veya DAO’lar için teknoloji sağlıyor. Aragon’un teknolojisini kullananan bilinen DeFi projelerinden birkaçı, Aave, Curve ve mStable’dır. Ayrıca Aragon, bazı kişiler için, bir miktar kripto karşılığında merkezi olmayan bir jüri ile sanal bir mahkeme sağlayabilir.

Tıpku normal bir mahkeme sisteminde olduğu gibi, kaybeden taraf yüksek mahkemeye itiraz edebilir ve sonunda davasını tüm ağın oy kullanabileceği “Yüksek Mahkeme“ye götürebilir. Aragon Mahkemesi’nin hala beta aşamada olduğu ve katılımcıların şimdiye kadar yalnızca birkaç temel davayı çözdüğünü söylememiz gerek.

Cuende, sosyal medya platformlarının yaşadığı denetim sorunlarının, teknoloji olgunlaştıktan sonra Aragon’un teknolojisi için mükemmel bir kullanım durumu sunduğuna inanıyor. Ona göre, bu durumun etrafında kutuplaşma, sansürü oluşturan bir kaynağın bunu kontrol edebilmesinden dolayı kaynaklanıyor. Oysa ki bu kararlar topluluğa bırakılsa sonuç çok daha ılımlı olabilirdi.

Bence sansür, bir fikir birliği mekanizması ile işlemeli. Eğer Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformları gerçekten adil bir şekilde yönetiliyorsa, o zaman toplum olarak kurallara karar verebiliriz. Neyin yapılacağı ve neyin yapılmayacağı konusunda kararları biz verebilir ve bunu ileri taşıyabiliriz.

Cuende, henüz Dorsey ile konuşmadığını, ancak yakın gelecekte bunu büyük olasılıkla gerçekleştireceğini söyledi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar