BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

DeFi Piyasa Değerinde Bir Günde Çılgın Düşüş!

Yayın:

-

DeFi

kripto veri analiz firması Santiment tarafından açıklananlara göre, merkezi olmayan finans (DeFi) balonu, dün piyasa değeri olarak %25 oranında eridi.

8 Ekim’de yayınlanan bir blog gönderisinde Santiment, günlük defi token ticaret hacimlerinin toplamda %30 oranında düştüğünü tahmin ederken, piyasa liderleri Sushi, Uniswap ve Yearn Finance haftalık olarak en çok etkilenenler arasında.

Kripto piyasası bu hafta kırmızı bir mumun etkisinde ve çoğu popüler DeFi ürünü son 7 günde çift haneli kayıplar gördü.

Bazı twitter kullanıcılarına göre, merkezsiz finans sektörünün batışı kesin olarak gerçekleşiyor. Fakat Santiment, Synthetix dahil olmak üzere çeşitli merkezsiz finans varlıklarının etrafında gerçekleşen “balina birikimi” faaliyetlerini belirlemiş durumda.

Santiment ayrıca, merkezsiz finans varlıklarının MVRV blockchainine en son taşındıkları andaki birleşik değerinin tüm zamanların en düşük seviyelerinde durduğunu ve mevcut fiyat seviyelerinde “değerinin olması gerekenden düşük” olduğunu belirtti.

Yakın zamanda piyasaya sürülen merkezsiz finans endeksleri, geçen hafta en düşük seviyelere geriledi ve Binance Futures’ın merkezsiz finans Endeksi dün %20 düşüş gördü. Endeks, Ağustos ayının sonundaki ilk işlem gününden beri %63 oranında düşüş gösterdi.

TokenSet’in DeFi Pulse Endeksi (DPI) dün %20 düştü ve 71$’lık rekor bir düşüş sergiledi.

Bunun sebeplerinden biri SushiSwap olabilir. Bildiğiniz üzere SushiSwap’ta Chef Nomi, yönetişim tokenlerini bir anda satışa sunmuştu ve bu durum Sushi’nin fiyatını ciddi anlamda düşürmüştü.

Bunun haricinde yükselen Ethereum gas ücretleri ve ağın sıkışıklığı, insanları Ethereum ağı üzerinde işlem yapan herhangi bir protokolden rahatlıkla uzaklaştırabilir.

Merkezsiz finans protokolünde şu anda ilk 5 ise şu şekilde: Chainlink (LINK), Wrapped Bitcoin (WBTC), Dai (DAI), Aave (LEND) ve son olarak Uniswap (UNI)

Daha fazla merkezsiz finans haberi için: DeFi haberleri

DeFi Market Cep listemiz için: DeFi Market Cap

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Ünlü Ekonomist Nouriel Roubini: Bitcoin Manipüle Edilen Kötü Bir Varlık!

Nouriel Roubini Bitcoin’in herhangi bir temel iç değeri olmadığını dile getiriyor.

Yayın:

-

2018 yılındaki ekonomik çöküşle ilgili tahminlerinden dolayı popüler olarak Dr. Doom olarak anılan Amerikalı ünlü ekonomist Nouriel Roubini, son zamanlarda Bitcoin’i (BTC) yüksek oranda manipüle edilmiş bir varlık olarak gördüğünü söyledi. 

Sosyal medya platformu twitter üzerinden paylaşım yapan ekonomist, kripto para biriminin fiyatındaki son yükseliş ve ardından gelen düşüşü, perakende yatırımcıların Bitcoin’i yüksek fiyattan satın aldıktan sonra üzüntüye düşüren önceki büyük düşüşle karşılaştırdı. Açıklamasına devam eden ekonomist daha önce de belirttiği gibi, kripto paranın herhangi bir temel iç değeri olmadığını savundu.

Ayrıca Roubini Bitcoin’in bugünlerdeki son yüksek seviyesinden yaklaşık yüzde 13 düşüş yaşaması ile, yatırımcıların Bitcoin’in FOMO’suna kapıldıklarını dile getirdi. Roubini’ye göre manipülatif balina yatırımcıları, perakende satışlarla büyük miktarlarda piyasadan yararlandı ve bu da Bitcoin fiyatında büyük düşüşe neden oldu. 

Roubini  ayrıca şu açıklamalar ile sözlerine devam etti:

“Bitcoin fiyatındaki bu yükseliş ve düşüş, FOMO’nun manipülatif balinalar tarafından kandırılmasıyla birlikte perakende alıcılara yapılan büyük bir aldatmacadan ibaret. Büyük FOMO’ya kapılan perakende alıcılar, 2017 yılının sonlarında fiyatın 10.000 $’dan 19.000 $’a çıkıp ardından 2019 yılında 3.000 $’a düştüğü zamanlardaki gibi tekrar BTC’ye atladılar.” 

Nouriel Roubini’ye göre, Bitcoin’in temel bir değeri yok. Ona göre Bitcoin, vergi ödemek için bile kullanılamaz ve yasal bir ödeme de değildir. Ayrıca, Bitcoin fiyatı para birimine dönüştürülmeden önce bile düşebileceğinden, kripto para biriminin oynaklığının yatırımcıların kullanımı açısından oldukça risklidir.

Son olarak Bitcoin’in ölçeklenebilir bir ödeme aracı olmadığını söyleyen ekonomist, madencilik için muazzam miktarda enerji tüketimi yapıldığı için Bitcoin’in dünyayı kirlettiğini ve çevre için zehirli olduğunu belirtti.

Daha Fazla Blockchain Haberleri İçin: Blockchain Haberleri

Daha Fazla Bitcoin Haberleri İçin: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ANALİZ

Bitcoin Fiyat Analizi: ATH Karşılaştırması

Bu yazıda Bitcoin 2017 yılında bir önceki tepeyi geçerken oluşturduğu hareket ile günümüzde 20 000 dolar testini karşılaştırdım.

Yayın:

-

Merhabalar, bugün uzun zamandır aklımda olan bir yazıyı hazırlamaya karar verdim. Bugün ATH karşılaştırması yapacağız. Yani Bitcoin 2013 yılındaki ATH’sinden sonra yeni ATH oluşturması 2017 yılını bulmuştu. Ben de 2017’de ATH yaparken yaptığı hareketle şu anki hareketi karşılaştıracağım.

2017 yılında Bitcoin ATH yaparken oluşturduğu yapı

Geçtiğimiz gün Bitcoin ATH yapmaya o kadar yaklaşmışken yaşanan düşüş birçok yatırımcısında şok etkisi yarattı. Çünkü piyasada bir ATH beklentisi vardı, 20 000 doların üzerine çıkılacağı düşünülüyordu. İlk şokun ardından birçok kişi “ATH suya mı düştü?” “Yeniden ayı piyasasına mı giriyoruz?” şeklinde sorular sormaya başladı. Bu içerikte 2017 yılının başında Bitcoin ATH yaparken oluşturduğu harekete bakacağız. Fibonacci düzeltmeleri neler olmuş, ne zaman ATH yapabilmiş, kaç gün geçmiş gibi durumları araştıracağız.

Öncelikle Bazı verilere bakalım, burada 2013 yılında yaptığı ATH’den sonra 2017 yılındaki yeni ATH’si ile şu anki durumu karşılaştıracağız. Yani 2013-2017, 2017-2020 yıllarına bakacağız;

İki ATH arasındaki Zamansal Fark

Bitcoin 2013 yılının sonunda yaptığı ATH’den sonra büyük bir düşüş yaşamıştı. Benzer durum 2017 yılında Bitcoin 20 000 dolar seviyesini gördükten sonra da yaşandı. Biliyorsunuz ki 20 000 doları gördükten sonra Bitcoin fiyatı 3000 dolarlara kadar düşmüştü. Peki bu düşüşlerden sonra Bitcoin’in kendini toparlaması ne kadar sürdü? Yani %80 üzeri düşüş yaşadıktan sonra tekrar o fiyatları ne zaman gördüler?

Bitcoin’in 2013 yılında ulaştığı tepe noktasını tekrar görmesi 1134 gün sürmüş. Yani tekrar o fiyata ulaşması için 1134 beklendi. Diğer yandan 2017 yılında ulaştığı 20 000 dolar seviyesini tekrar görmesi 1074 gün sürdü.

ATH Sonrası Yaşadıkları Düşüş

Bitcoin 2013 yılının sonunda yaklaşık 1200 doları görmüş daha sonrasında ise büyük bir düşüş yaşamıştı. Tıpkı 2017 yılında 20 000 dolardan sonra yaşanılan düşüş gibi. Bitcoin 2013 yılındaki ATH’sinden sonra yaklaşık %86,21 oranında düşüş yaşamış. 2017 yılında oluşturduğu ATH’den sonra ise %83,23 oranında düşmüş.

Dipten Sonra Önceki ATH’ye Ulaşma Süresi

Karşılaştırdığımız 2 zaman diliminde de dipten sonra yeniden önceki ATH seviyesine ulaşma zamanları da benzer açıkçası. 2013-2017 zaman diliminde dipten sonra önceki ATH’yi görme seviyesi 722 gün, 2017-2020 zaman diliminde ise 712 gün. Birbirlerine oldukça yakınlar.

Önceki ATH Seviyesine Ulaştıktan Sonra Direnci Kırma Hareketi

Şimdi ise geçmişte ATH bölgesindeki direnci kırarken yaptığı hareketlere bakarak şu an nasıl bir hareket olabileceğini tahmin etmeye çalışacağız.

2017 yılında Bitcoin ATH yaparken Fibonacci düzeltme seviyeleri

Bitcoin 2017 yılında önceki ATH bölgesine geldikten sonra ilk testinde oradaki direnç bölgesini kırmayı başaramamıştır. Yaşadığı dipten, ilk testine kadarki bölgeye fibonacci düzeltme seviyelerine baktığımızda 0,382 geri çekilmesi yaptığını görmekteyiz. Yaşadığı düşüş ise yaklaşık %37. Direnç bölgesini ilk testinden sonra orayı kırması arasında geçen süre ise 48 gün.

Şimdi bu verileri günümüz grafiği üzerine uygularsak;

2017 verilerini günümüze uyguladığımızdaki fraktal hareket

Biraz daha kolay olması açısından 2017’deki ATH direnç bölgesini kırarken oluşan hareketi günümüz grafiğine ekledim. Eğer geçmişteki harekete benzer şekilde hareket olacaksa buraya eklediğim fraktal yapısı işimize yarayacaktır. Bu verilere göre Bitcoin 13 000 dolar bandına kadar sarkması olasıdır. Diğer yandan bakarsak 2021 Ocak ayının başında yeni ATH görebiliriz.

Bu analize Tradingview üzerinden de ulaşabilirsiniz. Bunun için buraya tıklamanız yeterli olacaktır.

Ayrıca tradingview üzerinde ilgili parite hakkında daha fazla bilgi ve içerik için buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz için; Analiz Haberleri

UYARI: Yukarıda verilen fiyat, analiz ve grafikler yatırım tavsiyesi değildir. Kripto para yatırımları oldukça yüksek risk içermektedir. Yatırım yapacak veya yapmayı düşünen kişilerin kendi araştırmalarını yapmaları gerekmektedir.

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.