Muhabbit

ÖNE ÇIKAN

Doğu Avrupa’nın En Büyük Pazarlarından Biri Darknet Pazarı!

Doğu Avrupa’da darknet pazarlarına olan ilgi büyük!

Clock
Paylaş
Doğu Avrupa’nın En Büyük Pazarlarından Biri Darknet Pazarı!

Blockchain analiz firması Chainalysis, darknet pazarlarının, Doğu Avrupa’nın kripto para sektöründe orantısız bir varlık gösterdiğini tespit etti.

Chainalysis’in 2020 Geography of Cryptocurrency raporunda firma, bölgenin altıncı en büyük kripto hizmetini oluşturan anonim darknet pazarı Hydra ile Doğu Avrupa’nın “diğer bölgelerden daha fazla global darknet piyasa aktivitesinden sorumlu olduğunu iddia ediyor”.

image 11 - Doğu Avrupa'nın En Büyük Pazarlarından Biri Darknet Pazarı!
Darknet Pazarlarının Bölgesel Transfer Hacmi Kaynak: Chainalysis

Rapor, Hydra’nın Haziran 2019 ile Temmuz 2020 arasında 1,2 milyar $‘dan fazla kripto geliri elde ettiğini tahmin ediyor. Platform, yalnızca Doğu Avrupa’ya hizmet vermesine rağmen, dünyanın en büyük darknet pazarları arasında yer alıyor.

Chainalysis, Doğu Avrupa’nın 41 milyar $’lık 12 aylık kripto hacminin %1,4‘ünün yasadışı kuruluşlara gönderildiğini tahmin ediyor. Latin Amerika ise %1.6 ile bu tür yasadışı aktivitelerde, Doğu Avrupa’nın ilerisinde. Fakat yüzde olarak Latin Amerika’nın biraz gerisinde olan Doğu Avrupa, toplam ticaret hacmi konusunda Latin Amerika’nın oldukça ilerisinde.

Doğu Avrupa, aynı zamanda “en çok kazandıran fidye yazılımı ağ yöneticilerine ve hizmet olarak fidye yazılım operatörlerine” ev sahipliği yapıyor. Bölge, fidye yazılım adreslerine yönelik küresel transferlerin yaklaşık %23’üne sahip durumda.

Bölgedeki yüksek seviyelerde kripto destekli siber suçlara rağmen, rapor, Doğu Avrupa’nın meşru amaçlar için kripto varlıklarını önemli ölçüde benimsediğini ve Chainalysis’inGlobal Crypto Adoption Index“inde Ukrayna ve Rusya’nın önde gelen ilk iki ülke olduğunu belirtiyor.

Doğu Avrupa kripto translerferlerinin yaklaşık %85’i 10.000 $’dan fazla değere sahip “profesyonel boyutlu” işlemler olarak tanımlanıyor. Ayrıca Chainalysis, bölgede ortaya çıkan yeni kripto fon yöneticilerinin varlığına dikkat çekiyor.

Daha fazla kripto para haberlerli okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Daha fazla analiz haberi okumak isterseniz buraya tıklayabilirsiniz.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar