BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

İşte Bu Ülkeler Kripto Kullanımında Dünya Liderleri!

Chainalysis, küresel kripto benimseme listesini yayınladı!

Yayın:

-

Kripto

Chainalysis tarafından yayınlanan son verilere göre, 2020 Küresel Kripto Benimsemesi Endeksi 2020 listesinde Ukrayna ilk sırada. Listede, Ukrayna’nın ardında Rusya, ve Venezuela var.

Endeks blockchain üzerindeki üç metriği hesap etmekte. Bunlardan ilki, kiş başına satın alma gücü ile ağırlıklandırılan blockchain içi kripto işlemlerinin toplam değeri. Diğeri ise PPP ile ağırlıklandırılmış blockchain içi perakende transfer değeri ve blockchain için kripto para yatırma sayısı. Ağırlığın endeksi ise internet kullanıcılarının sayısı ile hesaplanıyor.

Endeks aynı zamanda hem internet kullanıcıları hem de PPP ile ağırlıklandırılan eşler arası kripto borsalarında yapılan alım satım hacmini de etkiliyor.

Kripto Benimsemesinde İlk 10 Ülke Sıralaması. Kaynak: Chainalysis

Rapor, birçok ülkenin dijital para sektörünlerinde eşit olmayan gelişme seviyelerini gösteriyor. Endeksin kişi başına ağırlıklandırımlası, Çin’i blockchaindeki mevduat sayısında ve P2P ticaretine göre zayıf bir sıralamaya soktu. Çin piyasaya genel anlamda hakim olmasına rağmen, listede sadece 4. sırada yer almayı başarabildi.

Kripto P2P Borsa Hacmine Göre Artan Performans

Buna karşılık, P2P borsa hacmine göre en iyi performans gösteren iki ülke Kenya ve Venezuela, diğer ölçütlere göre ilk onda yer alamasa bile genel olarak ilk beşte yerini sağlamış durumda.

Bununla beraber, P2P hacmine yapılan vurgu, dijital para birimlerinin benimsenmesinin bir göstergesi olarak yerel düzenlenmiş borsaların kurulmasını gözden kaçırabilir. Sonuç olarak ise, güçlü bir finans sektörüne sahip olayan gelişmekte olan ülkeler lehine çarpıtılabilir ve Afrika’dan daha iyi performans göstermesinde rağmen ABD’nni Kenya’nın altında sıralanmasına katkıda bulunabilir.

Chainalysis’e göre, Venezuela, gelişmekte olan ülkelerde dijital para birimin benimsenmesini sağlayan güçlerin “mükemmel bir örneği”. Ekonomik istikrarsızlığı azaltmanın bir yolu olarak, Venezuela vatandaşları arasında kripto kullanımı yaygınlaşmış gibi görünüyor.

Verilerimiz, Venezuelalıların, ülkenin yerel itibari para biriminin enflasyona karşı değer kaybederken kripto para birimini daha fazla kullandığını gösteriyor. Bu durum Venezuelalıların, yatırım araçlarını korumak için dijital para birimlerine yöneldiklerinin bir göstergesi.

Rapor, bünyesinde gerçekten ilginç ve beklenmedik veriler sunuyor. Örneğin, yerel hükümetin dijital para birimini çökertmeye yönelik girişimlerine rağmen Vietnam, hem perakende he de tüm blockchain içi işlemlerin değeri bazında ikinci sırada yer alıyor.

Bu rapora göre, kripto benimsemesine göre ilk 10 ülke listesinde hiçbir Batı Avrupa ülkesi yer almıyor.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ÖNE ÇIKAN

Bithumb CEO’su Güney Koreli Yetkililer Tarafından Çağırıldı.

Bithumb’ın başı belada!

Yayın:

-

Bithumb

Bithumb Holdings’in Yönetim Kurulu Başkanı Lee Jung-hoon, Seul Büyükşehir Polis Teşkilatı Akıllı Suç Araştırma Birimi tarafından merkeze çağırıldı.

Güney Kore’nin Yonhap Haber Ajansı’ndan gelen bilgilere göre, Başkan Lee, temerrüde düşme iddiaları üzerine BXA tokenları adı verilen tartışmalı tokenlar dolayısıyla merkeze çağırıldı.

Daha öncelerde de bildirdiğimiz gibi, Bithumb ve Lee’nin yetkililer ile yaşadığı olaylar, Blockchain Exchange Alliance (BXA) ve Singapur merkezli BXA konsorsiyumu tarafından bildirilen BXA tokenları dolayısıyla tetiklendi.

Blockchain Exchange Alliance’ın Singapur merkezli bir Güney Koreli firma tarafından devir alınacağı bildirildi. Fakat firma, ödemede temerrüde düştüğü için anlaşma yapılamadı. Bithumb için, devir almanın bir koşulu, temerrüdden sonra BXA tokenini listeleme yükümlülüğü idi. Bithumb tokenı listelemeyi reddettiği için, ICO ile elde edilen 25 milyon $ olan başlangıç değeri düşmeye başladı.

Mülkiyet hırsızlığı için hakkında soruşturma başlatılan Başkan Lee’nin çağrısından önce, Güney Kore polisi ülkenin en büyük kripto para birimi borsasının ofisine üç kez baskın yapmıştı.

Bithumb ve Conbit’in Başı Polislerle Dertte

Bithumb’a yönelik soruşturmalar, yetkililer tarafından borsaya sürekli baskın yapılmasının ardından sonuçlandırılmamış durumda. Ayrıca ülkenin en büyük üçüncü kripto para borsası Conbit’in, Bitcoin, Ripple ve Ethereum’un işlem hacmine arbitraj manipülasyonu yaptığı söyleniyor. Bu iddialar ile beraber Conbit, tıpkı Bithumb gibi bir polis baskını kurbanı oldu.

Conbit baskının ardından yetkililer, yaklaşık %99 oranında ticaret manipülasyonunu ortaya çıkardılar. Açıklananlara göre borsa, 100 milyar $ civarında haksız gelir elde etmiş. Ülkenin en büyük borsalarındaki bu düzensizliklere rağmen, hükümetin son zamanlarda ivme kazanan kendi CBDC’sini geliştirmeye olan ilgisi ile Güney Kore hala en iyi kripto merkezi olmaya devam ediyor.

Daha fazla borsa haberleri için: Borsa Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Coinbase’den Yeni Fee Adımı! Kullanıcılar Ödeyecek!

Tüm kullanıcılarına değişiklik ile ilgili mail yolu ile bir açıklama yapan Coinbase ekibi, çekim komisyonlarının kullanıcılar tarafından ödenmeye başlayacağını belirtmiş durumda.

Yayın:

-

coinbase kripto para borsası

Kripto para borsası Coinbase, geçtiğimiz günlerde yaptığı duyuru ile birlikte çekim komisyonları ile ilgili önemli bir değişikliğe gittiğini açıkladı.

Tüm kullanıcılarına değişiklik ile ilgili mail yolu ile bir açıklama yapan Coinbase ekibi, çekim komisyonlarının kullanıcılar tarafından ödenmeye başlayacağını belirtmiş durumda.

Geçtiğimiz dönemde çekim komisyonları borsa tarafından karşılanıyor ve kullanıcılar ödeme yapmıyordu.

Fakat bu politikada artık değişikliğe gidilmiş gibi görünüyor.

Özellikle Ethereum tarafında DeFi uygulamaları sebebiyle işlem yoğunluğunun artması, transfer ücretlerinde de ciddi bir artışa sebep olmuştu. Borsaların çekim komisyon ücretlerini önemli derecede artırmasının yanı sıra, bireysel cüzdanlar üzerinden ödenen transfer ücretleri de oldukça yüksek rakamlara ulaşmıştı.

Coinbase Artık Ödemek İstemiyor

Kullanıcı deneyiminin daha da iyileştirilmesi ve kabul edilebilir transfer süreleri ortaya koymak adına böyle bir adım attığını belirten Coinbase ekibi, artık transfer ücretlerini kullanıcılarından talep edecek.

Transfer talebi sırasında kullanıcıya tahmini bir transfer ücreti sunacağını fakat transferin gerçekleştiği anda gereken ücretin kullanıcıya yansıtılacağını, kısacası ufak değişiklikler gösterebileceğini de açıklamış durumda.

Ethereum tarafındaki yoğunluk hem ücretleri hem de transfer sürelerini artırdı.

Coınbase

Diğer Borsalar da Değişikliğe Gitti

Yaşanan ücret ve süre artışının ardından birçok kripto para borsası da Ethereum tarafındaki transfer ücretlerinde önemli değişikliklere gitmişti.

Özellikle geçtiğimiz ay yaşanan patlama sonrası kripto para borsaları Ethereum ve ERC-20 token transferleri için neredeyse 15 $’lık komisyonlar talep etmeye başlamıştı.

Bu rakamlar ise transfer ücreti talep etmeyen borsalar için oldukça büyük bir maliyet oluşturmuş durumdaydı. Maliyetlerin önüne geçme isteyen Coinbase ekibi de bu sebeple ücretleri kullanıcıya yansıtma kararı almış gibi görünüyor.

Diğer borsa haberleri için: Borsa Haberleri

DeFi haberleri için: DeFi Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.