Huobi Bitcoin Son Fiyatı
BTC $43248.48
-1.70%
Huobi Ethereum Son Fiyatı
ETH $2333.35
2.80%
Huobi Avalanche Son Fiyatı
AVAX $26.57
-2.53%
BNB Token Son Fiyatı
BNB $231.6
0.22%
Binance Kayıt Ol

Muhabbit

BLOCKCHAIN

ABD’deki Sağlık Kuruluşları Blockchain’e Yöneliyor

Sağlık sektöründeki yetkililer blockchain teknolojisindeki potansiyelin farkına vardı.

Clock
Paylaş
ABD’deki Sağlık Kuruluşları Blockchain’e Yöneliyor

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki sağlık sektörü, özellikle COVID-19 aşıları üzerinde çalışan tıbbi araştırma tesislerine yapılan siber saldırılardan sonra, blockchain teknolojisine büyük ilgi göstermeye başladı.

728×90 muhabbit - ABD’deki Sağlık Kuruluşları Blockchain’e Yöneliyor300x250 muhabbit - ABD’deki Sağlık Kuruluşları Blockchain’e Yöneliyor

DevPro Journal’a göre sağlık hizmeti yetkilileri, blockchain teknolojisini benimsemenin, siber saldırılara ve bilgisayar korsanlarına karşı veri güvenliği sağlayabileceğine inanıyor. Bu teknoloji sayesinde kullanıcılar verilere yalnızca çok karmaşık bir erişim anahtarı kullanarak erişebilir. Böylece fidye yazılımı ve benzeri saldırıların önüne geçilmektedir.

Sektör yetkilileri, blockchain’in hacker saldırılarına karşı bir veri koruma ölçüsü sağlayabileceğine inanıyor. Ayrıca, hastanın global tıbbi kayıtlarına güvenli ve tam erişim sağlamak gibi birçok başka avantaj da sunacağını da belirtiyorlar. Sağlık kurumlarında blockchain teknolojisi uygulama fikrini güçlendiren şey, saldırıların son iki yılda artış göstermesidir. 2018 yılında sağlık kurumlarının birden fazla siber saldırıya uğraması, 15 milyondan fazla hasta bilgilerine erişilmesine neden oldu. DevPro Journal, 2019’da ihlal sayısının geçmiş yıllara oranla % 60 arttığını açıkladı.

Blockchain ve Sağlık Sektörü Uyumu

Blockchain teknolojisinin sağlık sektörüne yardımcı olmasının yanında, sistemin benimsenmesi için hala birçok uyum sorunu da bulunmaktadır. 

Bu sorunlardan ilki, hasta bakımı ve tıbbi araştırmada yer alan tüm kuruluşların, bu yeni blockchain teknolojisini desteklemek için gereken dağıtılmış platformlar ve sistemler ile işbirliğine dayalı bilgi alışverişi modelini benimsemesi gerektiğidir. İkinci sorun, bir MRI görüntüsü, bir CAT taraması veya hatta bir genom dizisi gibi tek bir işlemde büyük miktarda veriyi işlemenin zorluğudur. Üçüncü sorun, Blockchain’in silinmiş veya değiştirilmiş kayıtları kaldırmamasıdır. Bunun yerine, veri silmeleri ve güncellemelerini gerçekleştirmek için zincire ek bloklar eklenmesi gerekmektedir. 

ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), sağlık sektöründe blockchain teknolojisi potansiyelini ilk fark eden kurumlardan biridir. FDA, 2017 yılında blockchain’i kullanarak tıbbi kayıt verilerinin güvenli bir alışverişini geliştirmek için IBM Watson ile ortaklık kurmuştu.

Yine başka bir şiket eMQT, 2018 yılında kendi tıbbi araştırma programlarını ve ortaklıklarını değerlendirmek için bir “Biyomedikal Blok Zinciri Araştırma Merkezi”ni açtı. Merkezde, hücre hastalığı olan binlerce Afrikalıdan DNA dizilişlerinin sonuçlarını incelemek için blockchain teknolojisi kullanıldı.

Bunun gibi birçok örnekte görüldüğü üzere blockchain teknolojisi sağlık sektöründe de akıllı çözümler üreterek sektöre yenilikler getirme yolunla hızla ilerliyor.

Paylaş

İlgili Başlıklar

Bu sayfada yer alan ilgili başlıkların kısayol başlıklar ve ilgili sayfalar