BİZİ TAKİP EDİN

BITCOIN

Hollandalı Çift, 2 Bin 500 Bitcoin İle Para Aklarken Yakalandı!

Hollandalı güvenlik güçleri, bir çiftin 33 milyon dolar değerindeki Bitcoin (BTC)’i kara para aklamak için kullanırken yakalandığını açıkladı.

Yayın:

-

Hollandalı Çift, 2 Bin 500 Bitcoin İle Para Aklarken Yakalandı!

Hollanda’da meşhur suç ikilisi Bonnie ve Clyde’ı aratmayan bir olay açığa çıktı. Hollanda polisinin açıklamasına göre bir çift uzun süredir radarlarına yakalanmıştı. Çiftin radara takılma nedeni ise kara para aklama. Hollanda Kamu Savcılığı’nın yürüttüğü ve Rotterdam Bölge Mahkemesi’nde görülecek olan soruşturmaya göre çift son iki yıl içerisinde 19 milyon doları akladı.

Savcılığın soruşturmasının ardından çiftin evine baskın düzenleyen Hollanda güvenlik güçleri, hesaplarına el koydu. Hesapları inceleyen güvenlik güçleri çiftin para aklamak için 33 milyon dolardan fazla tutan 2 bin 500 Bitcoin (BTC) kullandığını fark etti.

İlginizi çekebilir: Bitcoin haberleri

OpenBear Ministerie tarafından yapılan basın açıklamasına göre, çiftin evinde veyahut hesaplarında bulunan tek varlık Bitcoin değildi. Hollandalı güvenlik güçleri ayrıca çiftin cep telefonlarına, sabit disk gibi bilgisayar ekipmanlarına, mücevherlerine ve araçlarına el koydu. Bununla birlikte çiftin şirketlerinin hesaplarından 138 bin Euro ve 40 bin Euro kadar el konulduğu ve her iki şirkette de 45 bin Euro miktarında ceza kesildiği açıklandı.

Hollanda’nın Hilversum şehrinde yaşayan çiftin vergi makamlarına, düzenleyici birimlere haber vermeden Bitcoin gibi lider kripto para birimi alım satımı yaptığı rapor edildi. Bununla birlikte dark web üzerinden kripto para aracılığıyla kara para aklamak için müşteri buldukları da öğrenildi. Buldukları müşterilerin hiçbirinden kimlik istemedikleri ve hiçbirinin KYC işlemini yapmadığı da eklendi. Mahkemeleri görülen çiftin iki ve iki buçuk yıl hapis istemiyle yargılandıkları bildirildi.

Kara Para Aklamayı Önlemek İçin Çözüm Yolları Aranıyor!

Kripto para birimleri çoğu ülkede vergiden muaf, bankaların veyahut hükümetlerin el koyma şansı daha az olduğu için ve birçoğu takip edilemez özellikte olduğu için özellikle kara ekonominin ilgisini çekmiş durumda. İşlemlerinin takip edilmesini istemeyen, vergiden muaf olmak isteyen ve yasa dışı işler peşinde olan birçok insan kripto para birimlerini tercih ediyor.

Monero gibi gizlilik odaklı kripto paralarda izlenebilirlik yani işlemlerin takip edilebilirliği daha düşük olduğu için kara ekonominin göz bebeği durumunda. Ancak birçok ülke ve düzenleyici yapı da bu duruma savaş açmış durumda. Örneğin Amerika Birleşik Devletleri Milli Gelirler İdaresi (IRS/Vergi Dairesi) 2020 yılı Eylül ayı başında Monero (XMR)’yu takip edebilecek bir teknolojik araç geliştiren şirketlere ödül vereceğini açıklamıştı. 2020 yılı Ekim ayına girildiğinde de araç geliştiren iki şirkete (Chainalysis ve Integra FEC) mevzu bahis ödülün bir kısmını vermişti.Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BITCOIN

Açık Kaynak Bitcoin Geliştiricilerine Müjde!

Sadece açık kaynak Bitcoin geliştiricilerini fonlamak amacıyla yeni bir organizasyon kuruldu. Square, Gemini, Kraken desteğini kapan Brink!

Yayın:

-

brink bitcoin geliştiricisi fonlama

Yılların deneyimiyle kripto para dünyasına nam salmış açık kaynak Bitcoin geliştiricisi John Newbery, Bitcoin’in açık kaynak geliştirici topluluğuna fon sağlamak amacıyla bağımsız bir kuruluş kurdu.

Bugün (24.11.2020) John Newbery ve Bitcoin Optech ortağı Mike Schmidt, küresel kripto para birimini yönlendiren ve çalışmasını sağlayan kilit bir bileşen gözüyle baktıkları Brink’i kurduklarını açıkladı. Brink, Bitcoin projeleri üzerine çalışan açık kaynak geliştiricilere fon sağlamanın yanı sıra Bitcoin üzerine çalışmaya yeni başlayan geliştiricilere kendilerini tanıtmalarını ve kaynaşmalarını sağlayan bir arkadaş grubu mentorluk programı sağlamayı planlıyor.

Kurucular sadece Bitcoin’in geliştirilmesi üzerine kurulu olan Brink’in sektörde özel bir yere sahip olmasını bekliyor. Zaten arkasındaki isimler de ileride özel bir yere sahip olacağının da bir göstergesi.

İlginizi çekebilir: Bitcoin Haberleri

Finansmanları Göz Dolduruyor!

Brink’in finansman listesi ise göz dolduruyor! Pfeffer Capital’in kurucusu John Pfeffer ve Silikon Vadisi’nin ünlü ismi Wences Casares organizasyon finansmanını üstleniyor. Bitcoin geliştiricilerini destekleyen fonuyla geliştiriciler arasında iyi bilinen kâr amacı gitmeyen İnsan Hakları Vakfı (The Human Rights Foundation), Jack Dorsey’in Square’i, kripto para borsası Gemini ve Bitcoin borsası Kraken ilk iki bursiyeri finanse ediyor.

Peki Nasıl Olacak?

Kurucuların yaptığı açıklamanın ardından Brink’in finansman modeli de açıklandı. Fonlarla Bitcoin gelişimini besleme üzerine kurulu bir modellemesi olan Brink, biraz da deneysel bir çalışma olacak. Çünkü Chaincode ve Square Crypto gibi organizasyonlar, geliştiricilere dağıtılacak olan hibeleri doğrudan kendi merkezi fon havuzlarından gönderecek.

Bununla birlikte Bitcoin’in gelişimini desteklemek isteyen ama direkt olarak hangi geliştiriciyi beslemesi gerektiğini bilmeyen kurum ve kuruluşlar direkt olarak bu geliştiricileri inceleyip mentorluktan geçirmiş olan Brink’e fonlama yapabilecek.

Sadece kurum ve kuruluşlar değil. Amerika Birleşik Devletleri’nde Hayırsever 501 (c) (3) atamasına başvuran ilk Bitcoin kuruluşu olan Brink, vergi mükelleflerinin vergiden muaf bağışlar yapmalarını sağlıyor. Böylece halktan direkt olarak bağış alan, yalnızca Bitcoin geliştirmeye odaklı tek kuruluş olma unvanını taşıyor.

OKUMAYA DEVAM ET

BITCOIN

2017’de Bitcoin Fiyatı Hangi Borsada Kaçı Gördü?

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Yayın:

-

bitcoin

Bitcoin fiyatı 2017 zirvesine yaklaşmaya devam ederken sizler için 2017 zirvesinde Bitcoin’in önde gelen borsalarda hangi fiyatlara ulaştığı ile ilgili bir içerik hazırlamak istedik.

İLK 100 KRİPTO PARA BİRİMİ

Ico Analytics tarafından hazırlanan infografikte 10 farklı borsada Bitcoin’in en yüksek fiyatı bulunuyor.

Bu borsalar arasında Bitcoin’in en yüksek fiyatını gördüğü borsa Gemini olarak öne çıkmakta.

19,999 $’lık zirve ile 20,000 $’dan sadece 1 $ uzakta olan Bitcoin, farklı borsalarda farklı fiyatlar ile zirvesini görmüş durumda. Coinbase ve Bitfinex üzerinde 19,891 $ ile zirvesini göre Bitcoin, birçok analist tarafından bu zirve fiyat ile değerlendirilmekte.

Huobi tarafında 19,875 $’a kadar yükselmeyi başaran Bitcoin, OKEx’te 19,821 $ ile zirveyi gördü.

19800 $’ın Altındaki Borsalar

Binance ise 19,798 $’lık fiyat ile 19,800 $’ın altında seyrediyor. Bitstamp ve Kraken tarafında ise en düşük zirveler öne çıkıyor.

Kraken üzerinde görülen en yüksek değer ise 19,660 $.

Farklılığın Sebebi Ne?

Borsalardaki anlık likiditenin farklılığı ve arz-talep ilişkisi doğrultusunda son fiyat değişiklik gösterebiliyor. Özellikle 2017 Aralık’taki hareketlilik ile birlikte borsalar arasında yaklaşık 300 $’lık farklılık oluşmuş görünüyor.

Sizce Bitcoin önümüzdeki günlerde yeni zirvesini test edecek mi?

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

Altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.