BİZİ TAKİP EDİN

MUHABBİT ÖZEL

İşte 2020 DeFi Olayları! Sorunlar Havada Uçuştu!

Akıllı kontratlar üzerinden çalışan DeFi ekosistemi, kontratlar üzerinde bulunan açıklar sebebiyle birçok saldırı ve sorun ile de karşı karşıya kaldı.

Yayın:

-

2020 defi olayları

Son dönemde oldukça popüler olan DeFi platformları için 2020 yılı çok başarılı olsa da yeni gelişen ekosistem tarafında yıl içinde birçok problem de ortaya çıktı.

Akıllı kontratlar üzerinden çalışan DeFi ekosistemi, kontratlar üzerinde bulunan açıklar sebebiyle birçok saldırı ve sorun ile de karşı karşıya kaldı.

Bir yandan yıl içinde büyük ivmelenme yaşayan DeFi ekosistemi, aynı zamanda birçok sorun ile de uğraştı.

bZx

DeFi tarafında 2020 yılında ilk kurban bZx oldu. Margin işlem yapabileceğiniz bir DeFi platformu olan bZx, Şubat ayında iki kez saldırıya uğradı. “Flash loan” isimli anlık kredilendirme sistemi DeFi platformlarında oldukça sık kullanılmakta. 15 saniye içinde 300.000 $ para kazanan kişi aslında sistemi hacklemiş değil.

Sadece sistem üzerindeki bir açıktan faydalanarak, bir bakıma fiyat manipülasyonu yaparak bZx üzerinde açtığı “short” işlemden devasa bir gelir elde etmişti.

Sadece 4 gün sonra başka bir manipülasyona uğrayan bZx, 600.000 $ daha kaybetmişti. Bu sayede toplamda 900.000 $’lık bir zarara uğrayan bZx, 2020 yılındaki ilk DeFi kurbanı platform olmuştu.

Maker

DeFi tarafındaki en büyük kayıp ise merkezsiz stablecoin Dai’nin (DAI) yaratıcı Maker olmuştu. 13 Mart tarihinde yaşanan düşüş ile birlikte sıkıntılı bir süreç içerisine giren Maker, DAI üretmek için teminat olarak kilitli Ethereum’ların (ETH) fiyatında yaşanan agresif düşüş sebebiyle birçok likidasyona sebep olmuştu.

O dönemde yapılan açıklamalar ise 90 $ seviyelerinde dolaşan ETH fiyatını 80 $’ın altına düşmesi halinde MakerDao’un kapanmak zorunda kalacağını belirtiyordu.

Sonradan gerçekleştirdiği açık artırma  ve Ethereum tarafında yaşanan fiyat yükselişi ile birlikte durumu toparlayan Maker, 8.3 milyon $’lık bir zarara uğramıştı.

Uniswap

DeFi platformları arasında likiditesi en yüksek platformlar arasında bulunan swap platformu Uniswap da DeFi kazazedelerinden birisi idi. 300.000 $’lık bir zarara uğrayan Uniswap, halen oldukça aktif bir şekilde Ethereum tokenleri için önemli bir swap alternatifi olarak kullanılmakta.

Lendfme-dForce

Compound benzeri bir lending platformu olarak tanımlayabileceğimiz Ledfme, 2020 DeFi vurgunlarının en ciddisini yaşamıştı. Saldırı sonucunda 25 milyon $ değerinde Ethereum ve Bitcoin çaldıran platform, oldukça zor bir duruma girmişti.

lendfme kilitli varlık miktarı

Yapılan saldırı sonrasında Ledfme platformunun cüzdanları tamamen boşaltılmıştı. O dönemde saldırı ile ilgili açıklamalarda bulunan Compound CEO’su, Ledfme’nin Compound’un eski sürümünün modifiye edilmiş hali olduğunu belirtirken, o sürümde ERC-20 tabanlı olmayan tokenler için önemli bir açık bulunduğunu ve saldırının da ImBTC isimli ERC-777 tabanlı bir token üzerinden gerçekleştiğini belirtmişti.

Kısacası Compound CEO’su Ledfme sisteminde önemli bir açık olduğunu ve platform geliştiricilerinin bu konuda gerekli önlemleri almadığını, bu sebeple de 25 milyon $’lık varlığın çalındığını açıklamıştı.

Tam olarak arka planda neler döndüğü açıklanmasa da saldırıyı gerçekleştiren kişi, çaldığı varlıkların tümünü birkaç gün sonra Ledfme’ye iade etmişti. Konuyu analiz eden uzmanlar saldırganın iyi bir blockchain ve yazılım bilgisine sahip olduğunu fakat iyi bir hacker olmadığını belirtmişlerdi.

Yüksek ihtimalle ardında iz bırakan saldırgan, izi bulununca çaldığı tokenleri geri iade etmek zorunda kalmıştı.

Balancer

Son DeFi saldırısı ise bugün gerçekleşti. Yine bir akıllı kontrat üzerinden gerçekleşen saldırıda 500.000 $ değerinde Ethereum, WBTC, LINK ve SNX çalınmış durumda. Akıllı kontrat üzerinde bulunan bir “bug” sayesinde gerçekleşen saldırı ile 2020 yılında gerçekleşen 5’inci saldırı da vuku bulmuş oldu.

DeFi platformları son dönemde popüler olması rağmen halen oldukça gelişmesi ve geliştirilmesi gereken platformlar. Bu sebeple DeFi platformlarını kullanırken dikkatli olmanızı öneriyoruz.

Umarız bugün yaşanan saldırı DeFi ekosistemindeki son saldırı olur.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

MUHABBİT ÖZEL

Haftalık Muhabbit Özet-Sayı 20 (29 Haziran-6 Temmuz 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 20 ile karşınızdayız!

Yayın:

-

Haftalık Muhabbit Özet-Sayı 20 (29 Haziran-6 Temmuz 2020)

Merhaba sevgili Muhabbit okuyucuları, her hafta geçtiğimiz bir haftanın özetini derlediğimiz Haftalık Muhabbit Özet Sayı 20 ile karşınızdayız!

Önceki sayımız Haftalık Muhabbit Özet Sayı 19’a buradan ulaşabilirsiniz.

29 Haziran-6 Temmuz 2020 haftasında dünyanın dört bir yanından sizlere sunduğumuz kripto para borsası haberlerine hep beraber bir bakalım.

Geçtiğimiz Haftanın En Ses Getiren Olaylar

Hayatındaki kararları destekçilerinin oylamasına bırakan, Initial $ALEX Offering’in arkasındaki isim Alex Masmej, soruları cevapladı.

 

Vitalik Buterin, katıldığı bir Podcast yayınında ETH 2.0 hakkında konuştu.

 

Merkez Bankası Dijital Parası yarışından yeni haberler vardı!

 

Twitter Emojileri İçin Hareketli Bir Haftaydı! Geçtiğimiz hafta Twitter, kripto para dünyasının iki ünlü ismin simgesini emojileştirdi.

 

WhatsApp ödeme hizmeti, Brezilya’yı pilot bölge seçerek hizmete başlamıştı. Ancak daha sonra Merkez Bankası ve Rekabet Kurumu tarafından engellenmişti. Rekabet Kurumu geri adım attı ancak Merkez Bankası hâlâ kararlı.

 

Pundi X’in yeni entegrasyonu adından söz ettirdi.

 

İsrailli bir Blockchain girişimi Kirobo, herhangi bir cüzdan adresine kripto para yollarken yaşanan strese son verecek bir yöntem geliştirdiğini açıklandı.

 

Muhabbit’ten sonra CoinMarketCap de DeFi Market’i kullanıma açtığını açıkladı.

 

VeChain yine Blockchain teknolojisini farklı alanlara taşıyor.

 

Çin’in patentleri araştıran ve kaydını tutan derneği, Blockchain teknolojisinin dünyadaki yerini ve durumunu raporladı.

 

Geçtiğimiz günlerde Genç Parti Kurucusu Cem Uzan, yapılan olağan kongreye telekonferans ile katılmıştı. Uzan konuşmasında, İzmir’de kripto para borsası açacağı gibi birçok vaade yer verdi.

 

Squanch İle Haftalık Bülten;

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin (BTC);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Ethereum (ETH);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Ethereum fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz hafta Ripple XRP (XRP);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 XRP fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Tether (USDT);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Tether fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Geçtiğimiz Hafta Bitcoin Cash (BCH);

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

29 Haziran-6 Temmuz 2020 Bitcoin Cash fiyat, hacim ve piyasa değeri grafikleri

Haftalık Muhabbit Özet sayı 20 ile karşınızdaydık, haftaya görüşmek üzere!

OKUMAYA DEVAM ET

MUHABBİT ÖZEL

Stablecoin Transfer Hacimleri Rekor Kırmaya Devam Ediyor! Dolar Yerine Tether!

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

Yayın:

-

stablecoin

Piyasanın adeta bel kemiği olan stablecoinlerin oluşturduğu hacim neredeyse her ay artmaya devam ediyor.

Muhabbit Data hesabından paylaştığımız verilere göre stablecoinlerin oluşturduğu hacim, Haziran ayında yeni bir rekora imza atmış durumda.

2019 bahar ayları ile birlikte yeni bir sekmeye giren stablecoin hacimleri, 2020 yılı ile birlikte bir ayda 30 Milyar $’lık hacimler oluşturmaya başlamıştı. Son üç ayda gelen veriler ise baraşı 40 Milyar $’ın üzerine itmiş görünüyor.

Geçtiğimiz günlerde sizlere dolaşımdaki Tether (USDT) miktarının 10 Milyar $’ı geçtiğinden bahsetmiştik. Dolaşımdaki miktarın artması ile doğru orantılı bir şekilde artan transfer miktarları oldukça ciddiye alınması gereken miktarlara ulaşmış durumda.

Benzer şekilde 1 Milyar $ sınırını aşan Coinbase – Circle ortaklığıyla üretilen ve Centre tarafından kontrol edilen ikinci büyük stablecoin USD Coin (USDC) de hacimlere yaklaşık 5 Milyar $’lık bir katkıda bulunmakta.

stablecoinler USDT ve USDC

Stablecoin

Stablecoinler Domine Ediyor

Piyasada hacim sağlama noktasında da itibari para birimlerine önemli bir fark atan stablecoinler, gerek transfer kolaylığı, gerek DeFi ürünleri ile entegrasyonu sebebiyle itibari para birimlerinin yerine tercih edilmekte. DeFi ürünleri ile stablecoinler ile dolar borç verir ya da alır gibi işlem yapabilen yatırımcılar, ek olarak lending hizmetleri sayesinde pasif gelir de elde edebilmekte.

Bu fırsatlar stablecoinlerin piyasayı domine etmesini sağlayan sebepler olarak ortaya konulabilir.

Yerel borsalarda da kullanılabilen USDT, birçok yatırımcı için dolar yatırımı anlamı taşımakta. Parasını bankada dolarda tutmak istemeyen yatırımcılar, hem çıkacak fırsatları kaçırmamak hem de parasını dolarda bekletme amacı ile stablecoinleri tercih etmekte.

Siz dolar yerine stablecoin tercih eder misiniz?

Merkez bankası rolüne bürünen stablecoin şirketleri paranın arzını adeta kontrol etmekte. Sürekli konuştuğumuz merkez bankası dijital paraları da çıktıklarında stablecoinlerden çok da farklı olmayacaklar. Sadece özel şirketler yerine devletler tarafından kontrol edilecekler.

Stablecoinlerin merkez bankaları tarafından sıkça eleştirilmelerinin ardındaki en önemli sebeplerden biri de aslında bu. Benzer eleştiri merkez bankası rolüne bürünmeye hazırlanan Facebook ve Libra projesi için de geçerliydi. Facebook’un merkez bankası rolüne bürünmesinden rahatsız olan Avrupa’lı devletler, Facebook’un projesini oldukça sert bir dille eleştirmişti.

Bu durumda özel şirketlerin ürettikleri stablecoinlerin akıbeti sizce ne olur?

OKUMAYA DEVAM ET
PrimeXbt
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.