BİZİ TAKİP EDİN

ALTCOIN

Afrikalılar Para Transferlerinde Kripto Paralara Yöneldi

Afrika’da kripto paraların kullanımı yaygınlaştı.

Yayın:

-

Afrikalılar, para transferlerinde ödedikleri yüksek ücretler ve para birimi istikrarsızlığından kaçınmak için artık kripto para birimlerine yöneldi. Bununla birlikte Afrika’da kıta içi ve kıtalar arası yapılan transferler geçen yıla oranla  %55 artış gösterdi.

Blockchain analitik firması Chainalysis’in yayımladığı rapora göre Afrikalılar, yerel fiat para birimleri üzerinden yaptıkları işlemlerinden, kripto para birimlerine giderek daha fazla dönüyor.

Afrika’dan yapılan aylık toplam transferlerin sayısı 600.000’i geçti. 10.000 $ ‘ın altındaki toplam transfer sayısı Haziran ayında % 55 artarak 316 milyon $’ a ulaştı. Küçük miktarlardaki bu transferler, bölgedeki ekonomik istikrarsızlıkla karşı karşıya olan kullanıcılar için ekonomik değer yaratmaktadır. Ayrıca kullanıcılara düşük ücretli havaleler sayesinde tasarruf etmenin alternatif bir yolunu sunmaktadır.

Verilere göre, kıtanın en büyük ekonomisine sahip olan ülkeleri Nijerya ve Kenya, kripto para transferlerinde bölgeye liderlik ediyor.

Kripto paraların Afrika’da artık hayatın bir çok alanında kullanıldığı görülmektedir. Örneğin, Nijerya’nın en büyük şehri Lagos’ta bir cep telefonu perakende mağazası işleten Abolaji Odunjo, Çinli tedarikçilerine ödeme yapmak için Bitcoin kullanmaya başladı. Odunjo, ödeme yönteminin yüksek ücretlerden kaçınmasına yardımcı olduğunu ve giderek daha pahalı olan ABD doları satın almaya bir alternatif olduğunu ekledi.  Odunjo son olarak Bitcoin ile ilgili şu cümleleri söyledi.

Bitcoin, işimi para birimi devalüasyonuna karşı korumama yardımcı oldu ve aynı zamanda büyümemi sağladı

Kripto Paranın Yükselişi

Afrika ülkeleri genellikle, para birimlerinin değersizliği ve istikrarsızlığı ile mücadele ediyorlar. Bu durumda da yerel para birimi ile ABD doları satın alma maliyetleri yükseliyor. Örneğin Güney Afrika Randı gibi bazı para birimleri, son on yılda ABD doları karşısında değerlerinin % 50’sinden fazlasını kaybetti.

Reuters’a  açıklamada bulunan bazı Afrikalı vatandaşlar, ABD ve İngiltere gibi yurtdışında ülkelerinde yaşayan aile üyelerinin evlerine gönderirken Bitcoin kullandıklarını dile getirdiler.

Dünya Bankası’nın yaptığı araştırmaya göre, Sahra Altı Afrika ülkeleri arasındaki 200 doların altındaki para havaleleri ücretlerindeki küresel ortalama olan %6,8’in üzerinde yer alıyor. Afrika ülkelerinde bu oran ortalama % 9’a denk geliyor. Hatta bu oranın Güney Afrika’dan Nijerya’ya veya Güney Afrika’dan Malawi’ye yapılan büyük para transferinde % 15 kadar  çıktığı gözlenmiştir. Ancak tüm bu transfeler Bitcoin ile yapıldığında daha az gönderim ücretleri ile yapılmaktadır. Bu durumun da Afrika Ülkelerinde yapılan transfer işlemleri için kripto para kullanımını yaygın hale getirdiği gözlemlenmektedir.

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Arjantin’de, Dolar’a Vergi Geldi Halk Kripto Paralara Yöneldi

Arjantin halkı parasını korumanın yollarını arıyor.

Yayın:

-

By

Arjantin hûkümeti, kısa süre önce ABD Doları üzerinden yapılan tüm alışverişlerde % 35 vergi uygulamaya başladı. Alışverişlere getirilen bu yeni dolar vergisi haberlerinin ardından değerini USD’ye sabitlenmiş stablecoin’ler için bir kullanım alanı oluşmaya başladı.

Arjantin merkez bankası, ülkenin geçirdiği zorlu ekonomik süreçler nedeniyle artan ABD doları talebine yetişmekte hayli zorluk çekiyor. Merkez Bankası yerel para birimindeki yüksek enflasyon oranı nedeniyle sert önlemler almaya başladı. Bu önlemler arasında en göze çarpanı ise  enflasyon ile mücadele için ABD dolarına getirilen yeni% 35 dolarlık vergi oldu.

Arjantin halkı da, Merkez Bankasının sert önlemlerine karşı kendilerini korumak ve ani fiyat artışlarına karşı ayakta durabilmek için ABD Doları biriktirmeye başladı. Ancak dolar ile ilgili ülkede yeterli rezervi bulunmaması ve bunun farkında olan vatandaşların farklı seçeneklere yönelmesine neden oldu.

Halkın bu hamleler için bulduğu en önemli girişim kripto paralara yönelmek oldu. Ülkede vergi açıklaması yapıldıktan kısa bir süre sonra, stablecoin kripto para işlem hacimlerinde kayda değer bir artış yaşandı. Ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarındaki stablecoin’ler, ABD doları için iyi bir alternatif arayan Arjantinliler arasında favori haline geldi. Artık elindeki paraların değerinin düşmesinden endişe duyan vatandaşlar yatırımlarını güvende buldukları borsalardaki stablecoin’lere kaydırmaya başladı. Ülkede fiziksel dolar azlığı ve yerel para biriminin değersizleşmesi insanların alışverişlerinde de stablecoin kullanmaya başlamasına neden oldu. Bu sayede ülkede kripto paralar son günlerde popüler hale geldi ve insanların kripto paralara olan ön yargısı da bir bakıma azalmış oldu.

Dolar Talebi Patladı

Ülkede, ABD dolarına olan talep bu yıl % 900 oranında arttı ve merkez bankası arzını tekeline aldı. Yayınlanan haberlere, Arjantin’de ABD doları satın alan insan sayısının Nisan 2020’de 435.000 iken aynı yılın Ağustos ayında 5 milyona çıktığını gösteriyor.

Arjantinli FM&A firmasının ekonomist ortağı Fernando Marull, ABD dolarına olan bu yüksek talebi sınırlamamanın sonuçlarının ülke için felaket olabileceğini söyledi. Marull’a göre, ekonomik çöküntü bu şeklide devam ederse Arjantin Merkez Bankası ayda 1,1 milyar ABD doları dağıtmak zorunda kalabilir. Ağustos ayında 8 milyar dolar olan dolar rezervi göz önüne alındığında, dolar talebini kısmak için hûkümetin sert hamleler alması kaçınılmaz bir geçek haline geldi. 

Yakında ülkede faaliyet gösteren kripto para borsalarında farklı stablecoin’lerin listelenmesi ve çeşitliliğin artması beklenen bir gelişme olacaktır.

Diğer Stablecoin Haberleri İçin: Stablecoin Haberleri

Diğer Kripto Para Haberleri İçin: Kripto Para Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ALTCOIN

Tüm Borsalar Listeliyor! İşte Uniswap Tokeni!

Ardı ardına gelen duyurular ile birlikte oldukça hareketli saatler yaşanıyor. UNI başlatıldıktan sadece 3 saat sonra neredeyse tüm kripto para borsaları tarafından listelenmeye başlıyor.

Yayın:

-

uniswap UNI

Dün gece yapılan duyuru ile birlikte listelenen Uniswap tokeni UNI, bu sabah ardı ardına gelen duyurular ile birlikte borsalarda listelenmeye başladı.

Geçmişte platformu kullanan kullanıcılara ve likidite sağlayıcılara dağıtılan Uniswap tokeni UNI listelemesi için kripto para borsaları adeta birbirleriyle yarışıyor.

Ardı ardına gelen duyurular ile birlikte oldukça hareketli saatler yaşanıyor. UNI başlatıldıktan sadece 3 saat sonra neredeyse tüm kripto para borsaları tarafından listelenmeye başlıyor.

Huobi’den Ekstra Ödül

Huobi, UNI listelemesi gerçekleştire borsaların başında geliyor. Yaptığı duyuru ile birlikte Huobi 400 ve üzeri UNI yatırma işlemi gerçekleştiren kullanıcılarına 50 $ bonus vereceğini açıkladı.

FTX Listeliyor

FTX tarafında da oldukça hızlı bir listeleme gelmiş durumda. Hem spot markette hem de vadeli işlem tarafında listelemeyi aynı anda gerçekleştiren FTX, UNI için Perpetual Swap ürününü tanınan ilk borsa konumunda bulunuyor.

Binance Listelemesi

Binance tarafında da hızlı bir listeleme gelmiş durumda. İlk olarak spot markette listeleme kararı alan Binance, yaklaşık 1 saat sonrasında yaptığı yeni bir duyuru ile birlikte 50x kaldıraç ile birlikte UNI için vadeli işlemleri de başlattığını açıkladı.

Coinbase Listeliyor

Herhangi bir listeleme duyurusu yapmadan direkt olarak emir defterlerinin hazırlandığını duyuran Coinbase de listeleme furyasına katılan borsalar arasında bulunuyor.

OKEx

OKEx tarafında da hızlı bir listeleme gelmiş durumda. Rekabetin oldukça yüksek olduğu UNI listelemesinde OKEx de hem spot market hemde perpetual swap işlemlerini aynı anda başlatıyor. Ek olarak borsa UNI için alım-satım işlemlerinden komisyon almayacağını da açıkladı.

Kripto para borsalarının gerçekleştirdiği hızlı listeleme hakkında ne düşünüyorsunuz?

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.