BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

21 BTC’den 0,8 BTC’ye… Bir Kayıp Hikâyesi!

Cüzdanında 21 BTC varken, siber suçlu veya suçluların hedefi olan Chris Maurice kaybını anlatıyor.

Yayın:

-

dolandırıcılık hikâyesi

Afrika merkezli kripto para borsası Yellow Card’ın CEO’su Chris Maurice, tüm birikimini nasıl kaybettiğini anlattı.

Chris Maurice Cointelegraph’a verdiği demeçte, Bitcoin 200 dolar iken aldığı 21 BTC’nin akıbetini anlattı. Maurice henüz üniversite yıllarındayken kripto para dünyasına girenlerden sadece biri. Üniversiteye yeni başladığı dönemlerde Bitcoin’in yükseleceğine güvenip uzun dönem yatırımı yapmak amacıyla elinde ne var ne yoksa hepsiyle Bitcoin almış. O dönem için bu miktarın yaklaşık 5 bin dolar olduğunu ifade eden Maurice, bu birikimle 21 Bitcoin alıyor.

Aldığı Bitcoin’leri de LocalBitcoins cüzdanında tutmaya karar vermiş. Çünkü o zamanlar bildiği ve kullandığı tek cüzdan LocalBitcoins’miş. Ancak yıllar sonra bu kararından ne kadar pişman olduğunu dile getiriyor.

Kripto para saklanması konusunda ne kadar cahil olduğundan yakınan Maurice, “Şimdiki aklım olsa yapmazdım!” diyor ve açıklıyor. O dönem bütün birikimini yatırmak için daha iyi yollar araştırması gerektiğini dile getirerek tercihi yüzünden tüm birikimini kaybettiğini ekliyor.

Bitcoin’in bin doların üzerine çıktığı dönemde cüzdanını kontrol eden Maurice, hiç de beklediği gibi bir tabloyla karşılaşmadı. 21 BTC olması gereken cüzdanda tam tamına 0,8 BTC vardı. Bir veya birden fazla, kimliği belirlenemeyen siber suçlunun kurbanı olan Maurice, 20,2 BTC’ye veda ediyor.

Bitcoin’in bin 700 dolardan 6 bin dolara yükseldiği o efsanevi fiyat artışından 16 gün önce de kalan 0,8 BTC’sini satıyor. Daha fazla yükselmez diyerek kripto para dünyasından ümidini kestiği bir dönem olduğunu dile getiren Maurice, sonrasında Bitcoin’in 20 bin dolara varan fiyat eğrisinde pişmanlığının tavan yaptığını ekliyor.

Pişmanlığının en büyük nedeni olarak ise 2FA gibi bir kimlik doğrulama sistemini kullanmamasını görüyor. Cahildim dünyanın rengine kandım minvalinde açıklamalarını sıralarken bir kez daha kripto para dünyasında güvenliğin ne denli önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Dijital varlıklarımızı emanet ettiğimiz kripto para borsalarını, yazılım veyahut donanım cüzdanlarını iyi araştırmak gerektiğini dile getirerek Kripto Para Borsaları ve Güvenlik başlıklı yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

Coinbase, Kripto Patent Grubunun Kurucu Üyesi Oldu!

Coinbase, patent grubuna kurucu üye olarak katıldı!

Yayın:

-

Coinbase

Finans şirketi Square tarafından yönetilen Cryptocurrency Open Patent Alliance, (COPA) kısa bir süre önce Coinbase şirketini kurucu üye olarak seçti. Square, teknolojik gelişmeleri sınırlanmasını istemediği için patent grubunu Eylül ayında açıklamıştı.

Coinbase’in kıdemli danışmanı ve COPA yönetim kurulu üyesi olan, Brittany Cuthbert, Cuma günü yaptığı bir açıklamada şunları söyledi.

Kripto ekonomisi büyümeye devam ederken, açık bir finansal sistem ile inşa edilen tüm projelerin güçlendirilmesinin önemli olduğuna inanıyoruz. Sektörümüz için temel bir patent ittifakı oluşturmak için COPA üyeleri ile birlikte çalışmayı dört gözle bekliyoruz.

20 yılı aşkın bir süredir patentler, rakiplerin benzer ürün veya hizmetler üretmesini ya da belirli teknolojileri kullanmasını engelleyen, tescilli sayılan yeniliklere hak iddia etmekte. Açık kaynak teknolojisi, kripto ve blockchain endüstrisinde ortak bir tema olmasına rağmen, Block.one ve Samsung dahil olmak üzere çeşitli kuruluşlar, alandaki belirli gelişmeler için patent talebinde bulundu.

Cuthbert, sözlerine şöyle devam etti:

COPA, kripto para biriminin başarısının, inovasyon yapmak için mevcut teknolojileri geliştirmek için bir araya gelen topluluğa bağlı olduğuna inanıyor. Bu durum, tarafların patent talep etmesi halinde mümkün olmayabilirdi.

COPA, patentlerin dünyada kullanımı olduğunu, ancak sınırların aşılabileceğine ve sorunlara yol açabileceğine inanıyor. Açıklamada, “Patentler zaman zaman savunma amaçlı yararlı olabilirken, patentlerin saldırgan ve yanlış yönlendirilmiş kullanımı, kripto para birimleri gibi yeni teknolojilerin büyümesini ve benimsenmesini tehdit ediyor.” ifadesi yer almakta. “

Yaklaşık 12 yıl önce, Bitcoin’in yaratıcısı Satoshi Nakamoto, teknik incelemesini yayınlamıştı. Bunu izleyen kripto para devrimi, büyük olasılıkla, bu teknolojinin açık kaynaklı temelleri sayesinde mümkün oldu.

Açıklamada, “COPA, kripto para biriminde temel teknolojiyi herkesin özgürce kullanabilmesini amaçlıyor ve ikili bir yaklaşım uygulayarak patent sorununu çözüyor” ifadesi kullanılmış.

An itibarıyla COPA içinde Square, Coinbase, Blockstream ve Kraken dahil olmak üzere 18 üyeye sahip.

Daha fazla Blockchain Haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

BLOCKCHAIN

Ripple Moneygram Üzerindeki Hisselerini Sattı!

Yayın:

-

Ripple Moneygram

Ripple Labs, 2019 yılında yaptığı 15 milyon $ değerindeki MoneyGram yatırımını geçtiğimiz günlerde sattığını açıkladı.

Ripple Labs, 27 Kasım’dan 4 Aralık tarihinde kadar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na başvurarak, MoneyGram’daki (MGI) 2.264.113 hissesini sattı. Satışların toplam fiyatı ise 15.303.792 $’a tekabül ediyor.

MoneyGram’ın hisse senedi değeri 1 Ekim’de 2.94 ABD $’ından 23 Kasım tarihinde 8.53 ABD $’ına kadar yükseldi. Ripple’ın satış haberinden sonra hisse senetleri 6.54 $’a kadar geriledi.

Moneygram ve Ripple arasındaki ortaklığın 2019 yılı boyunca genişlediğine dair duyurulara rağmen, iki şirket arasındaki ilişki bu yılın başlarında normal gibi görünüyordu. Bir Ripple yetkilisi, konu hakkında şunları söyledi:

Ripple, MoneyGram’ın dijital dönüşümünün gurur duyduğumuz bir ortağıdır. Bu, Ripple’ın MGI yatırımında bazı kazançlar elde etmek için yaptığı mantıklı finansal kararıdır ve hiçbir şekilde ortaklığımızın mevcut durumunun yansıması değildir.

Ripple, geçtiğimiz Haziran ayında MoneyGram’a büyük bir yatırım yaptığını duyurdu ve bu durum MoneyGram’ın ödemeleri hızlandırmak için xRapid teknolojisini kullanmasına ön ayak oldu.

Halen 48 milyar XRP’ye sahip olan Ripple, son birkaç yılını token ile olan ilişkisini azaltarak geçirdi. Ancak son fiyat artışları bu durumu değiştirebilir.

Daha fazla Altcoin Haberleri için: Altcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.