BİZİ TAKİP EDİN

ÖNE ÇIKAN

21 BTC’den 0,8 BTC’ye… Bir Kayıp Hikâyesi!

Cüzdanında 21 BTC varken, siber suçlu veya suçluların hedefi olan Chris Maurice kaybını anlatıyor.

Yayın:

-

dolandırıcılık hikâyesi

Afrika merkezli kripto para borsası Yellow Card’ın CEO’su Chris Maurice, tüm birikimini nasıl kaybettiğini anlattı.

Chris Maurice Cointelegraph’a verdiği demeçte, Bitcoin 200 dolar iken aldığı 21 BTC’nin akıbetini anlattı. Maurice henüz üniversite yıllarındayken kripto para dünyasına girenlerden sadece biri. Üniversiteye yeni başladığı dönemlerde Bitcoin’in yükseleceğine güvenip uzun dönem yatırımı yapmak amacıyla elinde ne var ne yoksa hepsiyle Bitcoin almış. O dönem için bu miktarın yaklaşık 5 bin dolar olduğunu ifade eden Maurice, bu birikimle 21 Bitcoin alıyor.

Aldığı Bitcoin’leri de LocalBitcoins cüzdanında tutmaya karar vermiş. Çünkü o zamanlar bildiği ve kullandığı tek cüzdan LocalBitcoins’miş. Ancak yıllar sonra bu kararından ne kadar pişman olduğunu dile getiriyor.

Kripto para saklanması konusunda ne kadar cahil olduğundan yakınan Maurice, “Şimdiki aklım olsa yapmazdım!” diyor ve açıklıyor. O dönem bütün birikimini yatırmak için daha iyi yollar araştırması gerektiğini dile getirerek tercihi yüzünden tüm birikimini kaybettiğini ekliyor.

Bitcoin’in bin doların üzerine çıktığı dönemde cüzdanını kontrol eden Maurice, hiç de beklediği gibi bir tabloyla karşılaşmadı. 21 BTC olması gereken cüzdanda tam tamına 0,8 BTC vardı. Bir veya birden fazla, kimliği belirlenemeyen siber suçlunun kurbanı olan Maurice, 20,2 BTC’ye veda ediyor.

Bitcoin’in bin 700 dolardan 6 bin dolara yükseldiği o efsanevi fiyat artışından 16 gün önce de kalan 0,8 BTC’sini satıyor. Daha fazla yükselmez diyerek kripto para dünyasından ümidini kestiği bir dönem olduğunu dile getiren Maurice, sonrasında Bitcoin’in 20 bin dolara varan fiyat eğrisinde pişmanlığının tavan yaptığını ekliyor.

Pişmanlığının en büyük nedeni olarak ise 2FA gibi bir kimlik doğrulama sistemini kullanmamasını görüyor. Cahildim dünyanın rengine kandım minvalinde açıklamalarını sıralarken bir kez daha kripto para dünyasında güvenliğin ne denli önemli olduğuna dikkat çekiyor.

Dijital varlıklarımızı emanet ettiğimiz kripto para borsalarını, yazılım veyahut donanım cüzdanlarını iyi araştırmak gerektiğini dile getirerek Kripto Para Borsaları ve Güvenlik başlıklı yazımıza bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BLOCKCHAIN

BSN International Tezos Network’ü Bünyesine Kattı!

Blockchain Hizmet Ağı, yeni blockchain projelerini bünyesine ekliyor.

Yayın:

-

BSN

Çin’in hükümet destekli blockchain projesi olan Blockchain Hizmet Ağı (BSN), Tezos blockchaininin, uluslararası platformuna entegrasyon haberini duyurdu. 24 Eylül’de yapılan resmi duyuruya göre Tezos, BSN’de halka açık blockchain hizmetlerine erişim sağlayan küresel bir platform olan BSN International’a entegre edilecek “ilk blockchainlerden biri” oldu.

Entegrasyon sayesinde, dünya çapındaki geliştiriciler artık BSN’in küresel nodelarını ve portallarını kullanarak Tezos protokolüne erişebilecek. BSN’e göre, hem ana ağda hem de test ağında Tezos blockchaini ile entegre olan üç küresel node var. Duyuruya göre, bugüne kadar BSN’nin küresel “node”ları, Hong Kong, California ve Paris’te.

BSN International’de kendi izinli blockchainlerini dağıtmak ve yönetmek için, geliştiriciler resim internet sitesinde bir hesap oluşturmalıdır. Geliştiriciler “İzinsiz Hizmetler” kısmına erişerek, Tezos ana ağında ya da test ağında kendi projelerini oluşturabilirler. BSN’in duyurduğu gibi Tezos tarafından sağlanan tüm API’lere, orijinal veri formatı korunarak BSN üzerinden benzer yollar ile erişilebilir.

Tezos ve BSN yöneticileri, bu gelişme ile ilgili herhangi bir yorum yapmadı.

Bildirilenlere göre, Blockchain Hizmet Ağı Haziran 2021’e kadar 40 adede kadar halka açık blockchain entegrasyonu yapmayı planlıyor. Tezos, NEO, Nervos, Cosmos’un IRISnet’i, Ethereum ve EOS dahil olmak üzere altı blockchainden oluşan ilk grup şimdiden duyuruldu. BSN, ikinci grup olarak Algorand, ShareRing ve Solana blockchainlerini entegre etmeyi planladığını açıklamış durumda.

Ekim 2019’da başlatılan Çin’in Blockchain Hizmet Ağı, başlangıçta küçük ve orta ölçekli işletmelerin izin verilen ağlarda blockchain uygulamaları oluşturmasına ve dağıtmasına yardımcı olmak üzere konumlandırılmış, devlet destekli bir blockchain girişimidir. Program, küresel ticari kullanım için Nisan 2020’de resmi olarak başlatılırken, BSN International Ağustos ayında yayına girdi.

Daha fazla blockchain haberi için: Blockchain Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

ÖNE ÇIKAN

Rusya, Binance’in İnternet Sitesini Yasakladı!

Rusya, Binance’in internet sitelerini kara listeye aldı.

Yayın:

-

Rusya Binance yasak

Rusya kripto para dünyasına olan ilgisini göstermeye devam ediyor. Dün (24.09.2020) Maliye Bakanlığı tarafından kripto para gelirlerine yönelik bir vergilendirme sistemi hazırladığı duyurulmuştu. Görünüşe bakılırsa Rusya, kripto para dünyasında yaptırımlarına devam edecek.

Rusya’nın radarına bu kez kripto para borsası Binance takıldı. Şu anda küresel borsanın internet sitelerine ülke çapında bir yasak getirildi. Ülkenin telekom düzenleyicisi olarak da geçen Haberleşme, Bilgi Teknolojisi ve Kitle İletişim Federal Servisi Roskomnadzor tarafından Binance’in internet sitelerinin, yasaklanmış siteler/platformlar listesinde yani kara listede yer aldığı duyuruldu. Duyuruya göre yasaklanma sebebi lider kripto para birimi Bitcoin gibi dijital para birimlerinin alım satımı ile alakalı bilgilerin yer alması ve bu verilerin dağıtılması.

Roskomnadzor’un resmî sitesinde kara listeye alınan siteler mevcut. Binance’in URL’si de mevzu bahis sitede mevcut. Ancak domaini kara listeye alınsa dahi Rus Binance kullanıcıları internet sitesine VPN ve benzeri araçlar olmadan da erişebiliyor. Kara listeye alınmasına rağmen Binance’in internet sitelerine erişim “sınırlı değil” kategorisinde yer alıyor.

Aslında 2020 yılı Haziran ayının başında kara listeye alındığı belirtilen internet sitesi için Binance yetkililerine hiçbir ihtar verilmemiş. Yani 24 Eylül tarihine kadar kara listede olduklarından haberleri yoktu. Dün yani 24 Eylül tarihinde Roskomnadzor’un Telegram üzerinden kendilerine durumu bildirdiklerini ileten Binance Rusya yetkilileri konu hakkında konuştu.

“Bildirimi almadan önce emniyet güçlerinden, devlet hizmetlerinden veyahut mahkemeye sunulan iddialardan haberdar edilmemiştik. Tavsiyelerini almak için hukuk müşavirlerimizle görüştük. Tüm Rus kullanıcılarımıza hizmetlerimizde kesinti olmayacağı ve fonlarının güvende olduğunu güvencesini vermek istiyoruz.”

Bınance rusya yetkilisi

Bildirim ilk geldiğinde çoğu Rus yatırımcı yaklaşmakta olan Binance banka kartı projesi yani Binance Card dolayısıyla böyle bir kararın verildiğine inanıyordu. Ancak tarihlere bakıldığında Binance, Binance Card’ın Rusya’da piyasaya sürüleceği yönündeki planlarını Eylül ayında açıklamıştı. Ancak kara listeye alınma tarihi 2 Haziran 2020. Yani kara listeye alınma kararının Binance Card ile bir alakası olduğu düşünülemez.

Daha fazla borsa haberi için: Kripto Para Borsa Haberleri
Daha fazla Rusya haberi için; Rusya Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Nordvpn
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.