BİZİ TAKİP EDİN

NASIL

DeFi Çılgınlığı Nasıl Oluştu ve Daha Ne Kadar Sürecek

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) piyasanın yönünü Değiştirdi.

Yayın:

-

DeFi

DeFi tokenlerinin güçlü performansı, ilk 10 sırada yer alan bir çok popüler altcoini gölgede bıraktı.

Merkezi Olmayan Finans (DeFi) sektöründe yaşanan popülerlik ve yatırım büyümesi, platformda yer alan Yearn.finance (YFI), Aave (LEND) gibi kripto paraların kısa sürede ralli yapması ve yüsek getiri sağlaması sayesinde zirvelere ulaştı. Örneğin YFI, borsalarda listelenmesinden sonra kısa süre içinde10 kat artış gösterdi. Bunun yanında  bir çok DeFi tokeni, Bitcoin ve diğer altcoin’lerden daha iyi performans gösterdi. Öyle ki en büyük DeFi protokollerinden biri haline gelen Chainlink ( LINK ) ve UMA gibi yönetişim ve altyapı projeleri bile son zamanlarda çıkan popüler DeFi tokenleri tarafından gölgede bırakıldı.

Tüm gözler DeFi projelerine odaklandığı için, kripto para dünyasındaki bir zamanların gözde kripto paraları sektörün gerisinde kaldı. Bunlara verilebilecek en belirgin örnekler arasında XRP ve Stellar gelmektedir. Yine EOS gibi akıllı sözleşme platformları mütevazı kazançlar elde etse de, 2020 DeFi çılgınlığının merkez üssü olan Ethereum gibi rakiplerinin gerisinde kaldı. Bunun DeFi ile ilgili tokenlerin çoğunun Ethereum ERC20 tokenları olmasının da etkisi yok değil.

DeFi Balonu Patlarsa

DeFi ile ilgili göstergeler 2020’de token sahipler için ciddi kazançlar sağladı. Diğer yandan da gündemde olan bu DeFi çılgınlığı aynı zamanda bu popülerlikten yararlanmaya çalışan birçok sahte projeleri de ortaya çıkardı.

DeFi sektöründeki bazı tokenlerden bahsederken son zamanların en popüler kriptosu olan SUSHI’den bahsetmemek olmaz. Bir anda piyasaya çıkıp ortalığın tozunu attıran token, Bitcoin’in Eylül ayı başındaki fiyat düşüşünden nasibini fazlasıyla almış görünüyor. 8 dolarlara çıkan fiyatı ani bir dalgalanma ile 1 dolarlara kadar düştü. Bu da DeFi tokenlerine olan güveni sorguma konusunda akıllarda soru işareti yarattı. Yine son zamanlarda piyasayı sallayanlardan biri de bir başka DeFi simgesi Hotdog’du. Gıda temalı kripto para, 5 dakika içinde değerinin % 99’unu kaybetti ve birçok yatırımcının elinde değersiz sosisli sandviçler kaldı.

DeFi, kripto ekosistemindeki diğer sektörleri geride bırakmış gibi görünüyor. Ancak buna rağmen, yatırımcıların, 2017’deki ICO çılgınlığını anımsatan bu yeni projelerin çoğunun sunabileceği çok az şey olduğunu bilmeleri gerekmektedir.

Bu durumda DeFi sektörü de belki de yakın zamanda 2017 de ki aynı adımları takip edebilir, özellikle de Ethereum blok zinciri şişmeye devam ederken yatırımcıların dikkatli davranmaları gerekmektedir. DeFi balon olarak algılanırsa, elde edilen kârlar ile birlikte tüm para Bitcoin’e, stablecoin’lere veya piyasadaki majör kripto paralara kayabilir.

Yatırımcıların bu konuda çok dikkatli olmaları ve kar aldıktan sonra yeni ve sağlam projelere yatırım yapmaları ceplerindeki paraları korumak için önemli bir hamle olacaktır. Aksi takdirde elinde hiçbir değeri olmayan kripto paralar ile büyük zararla karşı karşıya kalabilirler.

Nerede O Eski Ripple

Piyasa değerine göre ilk 10 kripto para arasında yer alan  XRP, 2020’de en kötü performans gösteren kripto paralardan biri oldu. Ayrıca market sıralamasındaki üçüncülüğü Tether‘e kaptırdı. Ripple, şu an yaklaşık 10,8 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük dördüncü kripto para birimi konumunda. XRP her ne kadar, 2020’nin başından bu yana % 20 değer kazansa bile, Bitcoin ve diğer birçok altcoin’in çok gerisinde kaldı.

XRP’ nin pazarlanması ve satışı ile ilgili uzun süredir devam eden davası bulunmaktadır. Ripple ayrıca “PayID” markasının kullanımıyla ilgili telif hakkı ile ilgili bir dava ile de karşı karşıya. XRP için işler biraz acımasız görünse de Ripple ve Ethereum blok zincirlerini birleştirmeyi amaçlayan bir projeyi duyuran XRP, ortağı Flare Networks ile DeFi alanına yaklaşma planları da yapıyor.

Gizlilik Paraları Da Artık Popüler Değil

DeFi etrafındaki popülerlik ve stablecoin kullanımındaki büyüme göz önüne alındığında, sınır ötesi ödemeler şu anda kriptoda sıcak bir konu gibi görünmüyor . Bununla birlikte, gizlilik paraları dahil olmak bir çok kripto para da bu DeFi çılgınlığından olumsuz olarak nasibini aldı.

Dijital varlık veri şirketi olan Messari’nin verilerine göre, Bitcoin, piyasadaki gizlilik madeni paralarının çoğunu geride bıraktı, ancak Monero ( XMR ) ve Zcash ( ZEC ) gibi popüler kripto paralar yine de yıl içerisinde mütevazı kazançlar elde etti.

Yorum Yap

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ALTCOIN

Waves Üzerinde Nasıl İşlem Yapılır?

Waves Türkiye, geçtiğimiz gün hazırladığı video ile birlikte Waves üzerinde nasıl işlem yapılacağını detaylı bir şekilde anlattı. Videonun Türkçe olması da kullanıcılar açısından oldukça önemli.

Yayın:

-

waves

Waves blok zinciri üzerinde nasıl işlem yapılır? Karşınızda Türkçe video.

Waves Türkiye, geçtiğimiz gün hazırladığı video ile birlikte Waves üzerinde nasıl işlem yapılacağını detaylı bir şekilde anlattı. Videonun Türkçe olması da kullanıcılar açısından oldukça önemli.

İlginizi Çekebilir: DeFi Haberleri

Yayınlanan videoda işlemlerin nasıl yapılacağı adım adım anlatılıyor. Bu sayede daha önce blok zincir üzerinde işlem yapmamış kişiler işlemlerini kolayca gerçekleştirebilir.

Videoda cüzdandan cüzdana transferleri nasıl yapılacağı, hangi blok zincirlerin desteklendiği gibi birçok detay anlatılmakta. Bildiğiniz üzere Waves üzerinde yapılan işlemlerin komisyonları sadece WAVES ile ödenmek zorunda değil. Standart işlemler için ödenen sabit 0.001 WAVES, karşılığına denk gelen diğer varlıklar ile de transfer ücretleri ödenebiliyor. Bu noktada Netroino Protocol’ün “stablecoin”i USDN’i tercih edebilirsiniz.

Sadece Waves Üzerinde Değil

Waves Exchange üzerinde yapılan işlemlerde sadece Waves blok zinciri kullanılmıyor. Gateway çözümü ile birlikte kullanıcılar WAVES transferlerini Ethereum cüzdanına da gerçekleştirebiliyor. Gateway çözümlerinde ise işlem ücreti 1 WAVES olarak belirlenmiş durumda. Bu sabit ücretler bir noktada Ethereum ağında değişken olan Gas hesaplama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Bu sayede yoğunluk sebebiyle uçuk işlem ücretleri ortaya çıkmamış oluyor.

Waves Nedir?

Kripto para piyasasının en köklü oyuncularından biri olan Waves, Web 3.0 uygulamaları geliştiren ve merkezi olmayan çözümler için açık kaynak kodlu blokchain protokolü olarak tanımlanabilir.

An itibarıyla TradingView’den sağlanan Market Cap verilerine göre 388 Milyon $’lık piyasa değerine sahip olan Waves, son 24 saatteki yüzde 9’luk yükselişi ile 3.75 $ seviyelerinden işlem görmekte. Ek olarak Waves kripto para birimleri arasında 43’üncü sırada bulunuyor.

Diğer altcoin haberleri için: Altcoin Haberleri

Bitcoin haberleri için: Bitcoin Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET

NASIL

Akbank Mobil İle Tek Tıkla BtcTurk’e Yol Açıldı! Nasıl Mı?

Artık Akbanklılar kripto para dünyasında daha rahat hareket edebilecek. Akbank Mobil’den tek tıkla BtcTurk elinizin altında!

Yayın:

-

Akbank Mobil İle Tek Tıkla BtcTurk'e Yol Açıldı! Nasıl Mı?

Türk kripto para dünyası artık direkt olarak kripto para borsalarına para yatırabilecek. Peki nasıl? Türkiye’nin en çok tercih edilen bankalarından biri olan Akbank’ın mobil uygulaması Akbank Mobil güncellenen yeni sürümü ile kripto para platformu özelliğini etkinleştirdi.

22 Eylül tarihinde gelen yeni güncelleme sonrası Akbank Mobil’i açan Akbank kullanıcıları, küçük bir sürpriz ile karşılaştı. Ödeme işlemleri kısmında kripto platform işlemleri için bir alan ayrılmıştı.

Bu kısımda kripto para borsalarına direkt olarak para yatırma şansı bulan kullanıcılar, Papara gibi aracılar olmaksızın direkt olarak kripto para alabilecekler.

Fiat para yatırarak kripto para almak amacıyla uygulamaya giren kripto para yatırımcıları şimdilik sadece Türk kripto para borsası BtcTurk ile bu işlemleri gerçekleştirebilecek.

Peki Para Gönderme İşlemi Nasıl Gerçekleşiyor?

Şu anda Akbank Mobil uygulamasında tek kripto para platformu olarak gösterilen BtcTurk ‘e para göndermek ise çok basit. Ödeme İşlemleri kısmından Kripto platform işlemleri seçeneği seçilir.

Yukarıda gösterildiği gibi çıkan ekranda Devam kısmına basıldığında aşağıdaki gibi Şartlar ve Koşullar kısmı çıkıyor. Burada kripto para platformuna (BtcTurk) para gönderme işlemine ilişkin esaslar yer alıyor.

Onayladığınız takdirde Kripto platformu işlemlerine devam edebiliyorsunuz. Burada şimdilik tek seçenek olan Türk kripto para borsası BtcTurk seçeneğini seçiyoruz.

BtcTurk’ü seçtikten sonra, BtcTurk ve Akbank arasında para transferi yapabileceğiniz sayfaya geliyorsunuz. Burada 12 kripto paranın anlık olarak Türk Lirası bazında fiyatlarını görebiliyorsunuz. Bununla birlikte Para Gönder veyahut Para Çekimi Talep Et kısımlarından kripto varlıklarınızı transfer edebiliyorsunuz.

Ayrıca anlık fiyatlarına göre seçtiğiniz kripto para biriminin Türk lirası cinsinden ederini de hesaplayan bir hesaplayıcı mevcut.

Bu noktadan sonra kullanıcılar Akbank Mobil uygulamasından direkt olarak BtcTurk’e para yatırabilecek veyahut BtcTurk’ten para çekme talebinde bulunabilecek.

Akbank’ın Kripto Para Dünyası İle İlk Etkileşimi Değil!

Akbank, diğer Türk bankalarından farklı olarak kripto para dünyasıyla direkt ilişkiler içerisinde. Mobil uygulamasında kripto platformuna yer vermeden önce küresel kripto para borsası Binance ile yaptığı anlaşma ile kripto para dünyasında gündem olmuştu.

Mart ayının başında gerçekleştirilen bu anlaşma ile Akbanklılar direkt olarak Binance’e Türk lirası ile havale/EFT işlemlerini yapabiliyordu. Ancak bu işlem özgürlüğü uzun sürmemişti. Birkaç gün sonra Akbank Binance’e para yatırma işlemlerini askıya aldı. Sonrasında da anlaşmanın fesh edildiği açıklandı.

Daha fazla Akbank haberi için; Akbank Haberleri

OKUMAYA DEVAM ET
Coinzo

Trend Haberler

Tüm hakları saklıdır. Copyright 2020 Muhabbit
Feragatname: Muhabbit'in içeriği, doğası gereği bilgi amaçlıdır ve yatırım tavsiyesi olarak yorumlanmamalıdır. Kripto para ticareti, satın alma veya satma yüksek riskli bir yatırım olarak kabul edilmelidir ve her okuyucunun herhangi bir karar vermeden önce kendi araştırmalarını yapması önerilir.